Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Seniorzy w cyberprzestrzeni

Seniorzy w cyberprzestrzeni

0

27 seniorów z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej może pochwalić się komputerowymi zdolnościami jakie zdobyli podczas projektu „Internet dla Starszaka”. Od dzisiaj wiele informacji o swoich pasjach i zainteresowaniach mogą znaleźć w internecie, który nie jest już dla nich tematem tabu.

Zdjęcie UG Świdnica

– Proponowany projekt pozwalał nam,  osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia poznawać i nowe narzędzie, za pomocą którego  możemy  realizować swoje pasje i hobby – wystarczy tylko odnaleźć interesujące nas strony czy wiadomości. Bez ponoszenia większych wydatków można być w stałym kontakcie z najbliższymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych takich jak gadu-gadu czy skype. Jest to również skuteczny sposób na uniknięcie poczucia samotności i odizolowania od społeczeństwa  – podkreślali zgodnie uczestnicy projektu, seniorzy  z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej.

Projekt „Internet dla Starszaka” polegał na przeprowadzeniu warsztatów komputerowych dla seniorów mieszkających w miejscowości Bystrzyca Górna oraz Grodziszcze. Zajęcia odbywały się na świetlicach, gdzie osoby starsze  mogły w dogodnych dla siebie warunkach oswajać się z komputerem i opanowywać umiejętności obsługi komputera. Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu podstawowej obsługi komputera, głównie nauki korzystania z edytorów tekstu oraz jak wykorzystać  Internet w celu wyszukiwania potrzebnych informacji i swobodnej komunikacji. Seniorzy zostali podzieleni na trzy dziewięcioosobowe grupy, a spotkania  odbywały się raz w tygodniu dla każdej z grup łącznie 10 godzin, na świetlicach w Bystrzycy Górnej i w Grodziszczu. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał również pomoce dydaktyczne, z których powstał skrypt do nauki – mówi Justyna Sara-Hryncyszym, Latarnik Polski Cyfrowej.  

Na zakończenie warsztatów uczestnicy zaplanowali wspólne wyjście do kina. Wcześniej jednak muszą zarezerwować bilety. Oczywiście przez Internet. będzie to praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności, a przy okazji miła forma spędzenia czasu wolnego. Pierwsza grupa seniorów ma to już za sobą i jak się okazuje wcale nie było to takie trudne po odbyciu zajęć internetowych. Wielu z nich postanowiło poszerzyć zdobytą już wiedzę, kupując sobie komputer, tak aby być w stałym kontakcie z uczestnikami warsztatów. Piszą do siebie e- maile i nadal chcą być ON-LINE, bo jak sami mówią chcą czegoś więcej

Projekt STOWARZYSZENIA NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI WSI GRODZISZCZE „SZTAFETA POKOLEŃ”– współfinansowany jest z budżetu gminy Świdnica. Łączny koszt projektu wyniesie 15 tys. w tym 67% stanowi dotacja w formie wspierania realizacji zadania publicznego.

Poprzedni artykułMagazyn Swidnica24.pl na weekend
Następny artykułPodstrefa ekonomiczna powiększona