Strona główna Polityka Podwyżki dobiją drobny handel?

Podwyżki dobiją drobny handel?

31

Od 2013 roku najmniejsze nawet sklepy w Świdnicy będą płaciły maksymalna stawkę podatku od nieruchomości, czyli 22,82 zł za m2 rocznie. Po raz pierwszy od kilku  lat handel nie został zróżnicowany na wielkopowierzchniowy i drobny. Ten fakt umknął nawet opozycyjnym radnym, którzy sprzeciwiali się podwyżce podatków. Licząc podwyżki za energię, użytkowanie wieczyste i wodę, to kolejne obciążenie dla i tak kulejącego drobnego handlu.

Dopiero po kilku dniach od  sesji, na której zapadła decyzja,  zorientowałam się, że jest inaczej niż w ubiegłych latach – mówi  Małgorzata Chłąd, prezes zarządu PSS „Społem”. – Poprzednio maksymalne stawki płaciły sklepy powyżej 4 tysięcy m2 powierzchni użytkowej. Teraz ta sama opłata dotyczy nawet najmniejszych sklepików. Jestem zaskoczona i zdumiona taką decyzją Rady Miejskiej w czasie, gdy mały handel w Świdnicy ma się coraz gorzej. Wystarczy spojrzeć na zamierające centrum miasta. Nie wiem, czy władze miasta nie dostrzegają problemu? Płacimy rzetelnie, nie oczekujemy specjalnych przywilejów, ale chcielibyśmy, żeby nam po prostu nie dokładano kolejnych nadmiernych podwyżek.

PSS „Społem” prowadzi sklepy Jonatan i Jonatanek, kilka wynajmuje. – W tej chwili jeszcze wyliczam, ile zapłacimy my i nasi najemcy, ale pobieżny szacunek pokazuje, że będzie to prawie 3 tysiące złotych więcej niż w przypadku pozostawienia podziału  – tłumaczy prezes. – Rozumiem, że miasto musi zwiększać swoje dochody. Spodziewałam się jednak, że będzie to podwyżka o 4%, uzasadniona inflacją i wzrostem kosztów, ale my zapłacimy ponad 7% więcej.

Radni w pierwotnej wersji otrzymali uchwałę zmieniającą stawki podatku od nieruchomości uwzględniające podział na sklepy wielkopowierzchniowe, banki, stacje benzynowe i salony gier. Do tego projektu podczas sesji 30 listopada została wprowadzona autopoprawka, która zrównała największe markety z najmniejszymi sklepami, a banki z usługami. Odpowiedź na pytanie „dlaczego” jest w tejże autopoprawce: takie wytyczne w listopadzie Urząd Miejski otrzymał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który stwierdził, że różnicowanie w ramach tej samej działalności gospodarczej jest niedopuszczalne.

Z decyzji UOKiK-u nie jesteśmy zadowoleni, ponieważ to zły sygnał w czasie, gdy tyle mówi się o recesji i problemach lokalnych firm – zapewnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. – To również dobitny przykład, że chęć sprzyjania przedsiębiorcom ze strony gmin ginie w starciu z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Samorządy tracą w ten sposób kolejne instrumenty do ochrony rodzimego handlu i usług, ale, niestety, nie mamy wpływu na to jaka jest interpretacja UOKiK-u.

Jak dodaje rzecznik, możliwości rezygnacji z podatku są niewielkie. Mogą się o nie ubiegać firmy, które poniosą nakłady inwestycyjne w gastronomii i hotelarstwie. – Wprowadzenie tzw. pomocy de minimis byłoby możliwe np. dla najmniejszych handlowców, ale oznaczałoby gigantyczne zamieszanie niewspółmierne do finalnych korzyści. Każdy  z podmiotów musiałby się starać o pomoc publiczną osobno. Musiałby, zgodnie z przepisami, przedstawić swoje zobowiązania, sytuację majątkową, finansową – przekonuje rzecznik i dodaje, że ulgi sięgałyby kilku lub kilkunastu złotych miesięcznie. Dodaje także, że miasto nie mogło zrównać stawek do niższych kwot, bo musi osiągać dochody potrzebne na edukację czy utrzymanie dróg. Czy handlowcy udźwigną coraz wyższe opłaty? Pytanie pozostaje otwarte.

Agnieszka Szymkiewicz

 

 • Ś-ca

  Świdnica pada i nikt tego nie zmieni tu nie ma perspektyw do życia.

 • dsv

  system pasozytniczy z pasozytami, zygac sie chce!

 • canis

  "Dodaje także, że miasto nie mogło zrównać stawek do niższych kwot, bo musi osiągać dochody potrzebne na edukację czy utrzymanie dróg"
  To zdanie jest tu moim zdaniem kluczowe. Miasto mogłoby obniżyć, ale nie obniży, bo ma wydatki. W dobie recesji szuka się oszczędności u siebie, bo to działanie na dłuższą metę korzystne. Chyba magistrat wie już, że to ostatnia kadencja i nie myśli o zaciskaniu pasa.
  Nie sztuka rządzić w okresie prosperity.
  Radzę usiąść i poważnie zastanowić się nad oszczędnościami w zakresie wydawanych środków. Dobrym pomysłem byłoby obniżenie sobie uposażeń.
  A przy okazji proszę o zapytanie pana rzecznika o termin rozwiązania Inwestycji świdnickich i jego koszt.
  Chyba nie chcecie panowie prezydenci po cichu pociągnąć pensji prezesa do końca roku, a może do wiosny?!
  Spólka nie osiągnęła nic przez dwa lata, więc po decyzji rady powinna być rozwiązana natychmiast.
  Przecież nie chcemy trwonić podatków świdniczan.

  • Marek

   Wynik przyszłych wyborów nie jest jeszcze przesądzony, gdyż jak mawiał Józef Wisarionowicz nie ważne kto i jak głosuje, ale kto liczy głosy, a po drugie na pewno się przygotowują do ewentualnej porażki i "zabezpieczają" się na taką ewentualność.

  • Gold Bals

   Canis mądrość twa jest niezbadana… Głęboko zakamuflowany nie wypłyniesz… Ujawnij się synu a tylko na tym zyskasz, ty oraz społeczność świdnicka. Odwagi synu, odwagi… Trzymamy kciuki

 • podatnik

  Ciekawe, czy Radni w pełni świadomie głosowali za autopoprawką, która podnosi podatek dla handlu o dwa razy więcej niż inflacja? A może głosują na wszystko co przygotuje Urząd bez czytania… ze zrozumieniem ?!

 • daro

  Rozłożyli swidnice na łopatki , podniesc podatki !
  Robią ze swidnicy skansen , wybudowac basen !
  A ktos cos mówił ze dla swidniczan zrobi !
  Chyba jak tylko mocniej sie obłowi !
  Ach kiedy beda te wybory !
  Skonczy sie w swidnicy granit i nieszpory !

 • zawodzą na całym froncie. nie liczą się z takimi firmami jak moja. jedyne co potrafią to ściąganie podatków, opłat i innych haraczy. Świdnica upada i to z roku na rok. rynek opustoszał, są same banki i nie zanosi się na coś innego.

  • xxxx

   Owszem, zanosi się… Będą pustostany.

   Banki też się powoli wynoszą z rynku – przykładem niech będzie Citibank, a teraz także ING Bank Śląski, który przenosi się na Niepodległości. Tylko czekać aż inne pójdą w ich ślady.

 • ktos

  Pan rzecznik i jego pracodawcy powinni się troszkę jeszcze poduczyć aby zauważyć różnicę pomiędzy wytycznymi a ustawą lub rozporządzeniem. A jak znam życie to takie zwalanie odpowiedzialności na UE wynika pewnie z lenistwa lub błędów w tłumaczeniu a najpewniej z zasady – nie podpaść. Wstyd

 • MARIOLKA

  SKORO URZĘDNICY MIEJSCY ROZKŁADAJĄ BEZRADNIE RĘCE TO JA SIĘ PYTAM PO CO ONI TAM SĄ! JAK NIE MAJĄ POMYSŁU ŻEBY LUDZIOM POMÓC- NA JAKI &%*& TAM SIEDZĄ- PIERDZĄ W CIEPŁY STOŁEK I ZASŁANIAJĄ SIĘ ŻE IM ue NIE POZWALA. PRAWDA JESDT TAKA ŻE JAK URZĘDNIK JEST PIERDOŁOWATY TO ZAWSZE ZWALI NA PRZEPISY- A TO WEWNĘTRZNE A TO UNIJNE. JEST JEDNA RADA- %&*^TO CAŁE TOWARZYSTWO NIECH IDĄ NA ZASIŁKI A JAK IM ROZUM WRÓCI-NIECH KANDYDUJĄ-MOŻE IM LUDZIE ZNOWU ZAUFAJĄ.- ALE MI CIŚNIENIE PODNIEŚLI CI*LE.

  • Cobra

   PROPONUJE MIESZKAŃCY ZBIERZMY SIĘ RAZEM I ZBIERAJMY PODPISY O REFERENDUM W SPRAWIE ODWOŁANIA RADY MIEJSKIEJ I PREZYDENTA MIASTA. DOSYĆ JUŻ TEJ ICH BEZRADNOŚCI!!1

 • podatnik

  I w ten oto sposób ulegają zatraceniu historyczne tradycje kupieckie Świdnicy.
  Proponuję władzom jeszcze bardziej rozszerzyć strefę parkowania i oczywiście obowiązkowo podwyższyć cenę za 1 godz.
  A na koniec, aby z tradycjami skończyć całkowicie, zlikwidować Muzeum Kupiectwa ( coś kiedyś było już przerabiane w tym temacie).
  Dodam, dla jasności, że jest to propozycja bardzo smutna i IRONICZNA .

  • Marek

   Można by było Strefą objąć osiedla (Młodych, Zawiszów i Zarzecze), tam mieszkańcy, wzorem Śródmieścia, musieliby zapłacić podatek (opłatę) za miejsce parkingowe. Dajcie ten post Wojtkowi do przeczytania, to będzie miał chłopina w budżecie jeszcze nadwyżkę na swoje, tfu… miejskie oczywiście, wydatki.

 • mała

  Dodaje także, że miasto nie mogło zrównać stawek do niższych kwot, bo musi osiągać dochody potrzebne na edukację czy utrzymanie dróg

  ???
  Zwolnijmy trochę urzędników, którzy nic nie robią i od razu znajdą się pieniądze, w Świdnicy Urzędy to jedne wielkie rodziny, jakby ich przebadać genetycznie, ciocie, wujki, corki, synowie, kuzynki, synowe, bratankowie itp…..

 • Bianka

  Prawda jest taka że w Świdnicy jest bieda i duża patologia, w szkołach nie ma mydła w toaletach, ludzie mieszkają w koszmarnych warunkach, pracy też nie ma a jak jest to za grosze, w szkołach oszczędza się na ogrzewaniu w klasach jest zimno. Wiele dzieci głoduje kradną innym kanapki, mądrzy ludzie już dawno ze Świdnicy wyjechali, ja zrobię to samo tylko szkołę zaliczę bo w Świdnicy nie ma przyszłości do dalszego życia czy nawet wegetowania.

  • OSGI

   "mądrzy ludzie już dawno ze Świdnicy wyjechali"
   No to teraz wiesz skąd w Świdnicy taka bieda. Zostało paru mądrych, oni nie narzekają reszta to idioci 🙂

 • Lukas

  No przeciez m.in.Grzesik i "jego" MZN musza z czegos zyc…Tak panie i panowie radni, zarznijmy resztki przedsiebiorczosci w miescie.Postawmy sobie kosciol- a co!!! My nie postawimy???!!!:@ Tym razem UOKIK zrobil nam "dobrze" ale przez lata Nasi mieszkancy (czytaj radni) rypali nas bez wazeliny…

 • dsv

  nie moye bzc pryeciey tak, ye polowa lokali stoi pusta polowa nie, musi bzc solidarnosc, wsyzscz solidarnie WON!

 • dsv

  z mi sie przestawilo 😛

 • dr joint

  joj jacy wy wszyscy jesteście żałośni. Bo Świdnica to, Świdnica tamto, Świdnica patologia. Wyglądacie mi na ludzi nie za bardzo zadowolonych z życia, tutaj zwalacie winę na miasto. Według mnie to nie miejsce a wy sami odpowiadacie za jakość swojego życia. Zakładam się ze co najmniej połowa z tych narzekających choćby mieszkała w swoim upragnionym miejscu to i tak znalazłaby powody do narzekania bo coś tam coś tam. Polska wieli naród ludzi narzekających na wszystko… Ja tam mam się dobrze, na tą chwilę nie wyobrażam sobie abym mógł opuścić moje rodzinne miasto. W przeciwieństwie do innych mam się tutaj dobrze i niczego mi nie brakuje. Cieszcie się że nie mieszkanie w Somalii albo w 3 świecie.

 • MARIOLKA

  dr joint- masz rację cieszę się ze nie jestem córką Fritzla i że nie urodziłam się w 1933 roku .

 • franek

  gdyby miasto przeznaczyło pieniądze zamiast na niepotrzebną (na tym etapie inwestycji) firmę inwestycje świdnickie, a za przejedzone przez nią pół miliona złotych wyremontowało lokal i uruchomiło tak forsowany plan sukiennic w rynku (już dawno kilkoro znajomych by tam sprzedawało swoje wyroby), zostałoby jeszcze na remont innego lokalu i porządną promocję centrum "kupieckiej w mniemaniu władz" świdnicy, PANOWIE PREZYDENCI, RADNI !!! CZAS ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ, PRZESTAĆ WZDYCHAĆ DO STATUETEK, POZYCJI ŚWIDNICY W RÓŻNYCH RANKINGACH GOSPODARCZYCH, TYLKO ZROBIĆ WSZYSTKO, ŻEBY W ZAUŁKU ŚWIĘTOKRZYSKIM JAK NAJSZYBCIEJ POWSTAŁA GALERIA, KTÓRA OŻYWI RYNEK, SKIERUJE I TAK JUŻ ROZPROSZONEGO KLIENTA I JEGO ROZPROSZONĄ SIŁE NABYWCZĄ DO RYNKU, WTEDY BĘDZIE DLA POTENCJALNEGO KUPUJĄCEGO OKAZJA ŻEBY KUPIĆ W RYNKU I W GALERII NA ŚWIĘTOKRZYSKIEJ !!! OŻYWCIE CENTRUM BO INACZEJ SAMI BĘDZIECIE PARZYĆ, TĄ "UPRGANIONĄ PRZEZ WSZYSTKICH W RYNKU KAWĘ" W LOKALACH, KTÓRYCH NIKT NIE BĘDZIE CHCIAŁ WYNAJĄĆ, PRZESTROGĄ I MOCNYM SYGNAŁEM ALARMOWYM NIECH BĘDZIE OSTATNI PRZETARG NA NAJEM LOKALU PO PASZTECIKACH, RÓG DŁUGA/TRYBUNALSKA, ZGŁOSIŁA SIĘ 1 OSOBA I BĘDZIE WYNAJMOWAĆ ÓW LOKAL ZA "NIEBYWAŁA" SUMĘ 1150ZŁ BRUTTO (900 NETTO) LOKAL 50M2, TAN 18ZŁ NETTO/M2, TYLE KOSZTUJĄ POWIERZCHNIE BIUROWE!!! W GALERII ŚWIDNICKIEJ M2 KOSZTUJE OK 100ZŁ NETTO, RÓZNICE NA KORZYŚĆ GALERII BEDA ZAWSZE ALE TO CO SIĘ DZIEJE W ŚWIDNICY TO JUŻ OGROMNE DYSPROPORCJE WYNIKAJĄCE Z BRAKU OBIEKTYWIZMU W ZARZĄDZANIU POTENCJAŁEM NABYWCZYM MIESZKAŃCÓW (BRAK RÓWNOWAGI W KONKUROWANIU KUPCÓW I SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, KRÓTKO – RYNEK MA JUZ NIEWIELE ZALET (GOSPODARKA MIESZKANIOWA- BIEDOTA BRUD STRACH WYJSC WIECZOREM CIEMNE ZAUŁKI!!! – BRAK WSPARCIA KUPCÓW – CORAZ WIĘKSZE OBCIAZENIA PODATKOWE – MNIEJ POTENCJALNYCH KLIENTÓW, BRAK DŁUGOFALOWEJ STRATEGII DLA UTRZYMANIA CHARAKTERU KUPIECKIEGO RYNKU – NIE FILANTROPII KUPIECKIEJ – KAWĘ W RYNKU CHCE PIĆ KAŻDY TYLKO SPYTAJCIE SIĘ ZNAJOMYCH KIEDY OSTATNIO TO ROBILI?) A CENTRA HANDLOWE TO WYKORZYSTUJĄ), KTÓRY W CENTRUM MUSI PŁACIĆ CORAZ WIĘCEJ ZA TO PRZYSŁOWIOWE PARKOWANIE, CO JUŻ PODŚWIADOMIE ZNIECHĘCA GO DO SAMYCH ODWIEDZIN TEGO MIEJSCA!!! RATUJMY CENTRUM INACZEJ KUPIECTWO NIE PRZETRWA, A PANOWIE MURDZEK, PAŁAC I SKÓRSKI WYJDŻCIE ZE SWOICH POKOI ALE NIE NA KOLEJNE SPOTKANIE Z VIPami ALE NA SPACER PO MIESCIE I PRZEMYSLENIA NAD LOSEM RDZENNEJ!!! KUPIECKIEJ ŚWIDNICY!!! p.s. przepraszam za ewentualne niescislosci w tresci ale musiałem to z siebie "wylać"

  • canis

   W 100% popieram 🙂

  • Niestety

   franek piszesz o przetargach lokali, a widziałeś przetargi mieszkań?? Kwoty wywoławcze za sypiące się mieszkania, w budynkach z 1930r są nie raz wyższe niż kwoty nowych mieszkań we Wrocławiu!
   Jak tak dalej będzie to nie tylko rynek pusty tu pozostanie!! Czy radni mogący podejmować słuszne i poważne decyzje tego nie widzą?? Ja rozumiem, że Panowie radni zarabiacie po 10 tys/miesięcznie, że znajomi z agencji nieruchomości tez muszą zarabiać, ale po co sztucznie nabiliście ceny nieruchomości sprzedaży i najmu za coś co nie jest tyle warte? Nie wiem czy drastyczne obniżenie cen w rynku w obecnej sytuacji coś jeszcze da… Puste stoją także tańsze lokale i mieszkania poza centrum!! Czy teraz sprawia wam przyjemność żyć w takim syfie z garścią pieniędzy? Gratuluję.
   Jestem osoba młoda, w wieku produkcyjnym, prowadzę działalność, która dobrze prosperuje, obecnie stoję przed wyborem miejsca zamieszkania. Niestety coraz bardziej jestem w przekonaniu, że Ś-ca to nie jest miejsce dla mnie, to nie jest miejsce dla młodych ludzi… Niestety, niestety, niestety….

 • Klientka

  LUDZIE NIE BĘDĄ KUPOWALI BO NIE MAJĄ PIENIĘDZY, LUDZIE PRACUJĄ ZA 1200 ZŁ DOJEŻDŻAJĄ DO WAŁBRZYCHA DO WROCŁAWIA, 1200 ZŁ NIE NAROBIĄ ZAKUPÓW, A PRZEDSIĘBIORCY NIE DADZĄ NISKICH CEN BO ICH NIE STAĆ NA TO.

  CZĘŚĆ ŚWIDNICZAN MA PIENIĄDZE ALE TAKICH KLIENTÓW JEST MALUTKO W ŚWIDNICY I CI CO MAJĄ PIENIĄDZE TEŻ OSZCZĘDZAJĄ BO JAK MAJĄ DAĆ ZA PŁYN DO NACZYŃ 10 ZŁ TO W MARKECIE DADZĄ 6 ZŁ.

  ŚWIDNICA TO NIE MIEJSCE DO ŻYCIA, DO PRACY TRZEBA DOJEŻDŻAĆ MAŁO TEGO W ŚWIDNICY UŻERAĆ SIĘ Z PATOLOGIĄ TO JUŻ CAŁKOWICIE INNA BAJKA, TU SIĘ NIE DA ŻYĆ W TYM MIEŚCIE, JA ZA 1200 ZŁ MUSZĘ DOJEŻDŻAĆ AŻ POZA WAŁBRZYCH DO PRACY WIĘC CO TO ZA ŻYCIE.

 • Karoll

  szkoda swidnicy to bylo piekne miast0 i olbrzymi przemysl , teraz GGGGGGGG,

 • robert

  POmyje oBYWATELSKIE I ICH ,,RUDY PIES,, ROZŁOZYLI TO PAŃSTWO I MIASTO

 • podatnik

  A może ktoś z Radnych opozycyjnych, wzorem radnego Lewandowskiego i uchwały dot. likwidacji spółki IŚ, zainicjuje kolejną uchwałę "obywatelską" (???) , która uchyli uchwałę Rady Miejskiej w sprawie drastycznego podwyższenia podatków. A może referendum w sprawie podwyżek wody, smieci, strefy parkowania itd, itp….. To jest wszystko baaardzo dziwne……

 • proboszcz

  skąd indziej nazbierać pieniądze na utrzymanie kolesi np na prezesa inwestycji świdnickich pana Wawry…..a ile jest takich sztucznych stanowisk jeszcze o których nie wiemy.