Strona główna Temat dnia Odpowie za zniszczenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Odpowie za zniszczenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

58

Częstochowski prokurator postawił świdniczaninowi Jerzemu D. (58 l.) zarzut zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Mężczyzna w niedzielę, 9 grudnia po porannej mszy świętej w obraz Matki Boskiej Częstochowskiej rzucił trzy żarówki wypełnione czarną farbą.

Świdniczanin usłyszał zarzut zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i uszkodzenie na kwotę około dwóch tysięcy otoczenia obrazu. Jerzy D. odpowie także za obrażenie uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej.

– Podejrzany przyznał się do popełnienia obu zarzuconych przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia, jednak ich treść wywołała wątpliwości co do stanu jego zdrowia. Prokurator zlecił opracowanie opinii psychiatrycznej, biegli zbadali podejrzanego, trwa opracowywanie opinii – informuje prokurator Romuald Basiński.

Podejrzany działał sam, nic nie wskazuje na to, by był inspirowany przez inne osoby, najbardziej prawdopodobnym motywem jest działanie z pobudek religijnych.

Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie wniosek o tymczasowe aresztowanie Jerzego D. na okres 3 miesięcy, gdyż zachodzą ustawowe przesłanki do zastosowania tego środka. Częstochowski sąd przychylił się do wniosku prokuratury. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące.

tepe

fot. biuro prasowe/www.jasnagora.com