Strona główna Wydarzenia Miliony dla szkół zawodowych

Miliony dla szkół zawodowych

0

 9, 5 miliona złotych. To wartość sprzętu do kształcenia zawodowego, który trafi do szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego w tym i na początku przyszłego roku – informuje Piotr Dębek ze świdnickiego starostwa.

„Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”. To nazwa, wartego 65 milionów złotych, projektu, w którym bierze udział 9 dolnośląskich powiatów. Przymiarki do doposażenia szkół zawodowych z terenu Dolnego Śląska rozpoczęły się już w roku 2007. Jednak pierwsze porozumienie pomiędzy dolnośląskimi powiatami a samorządem województwa dolnośląskiego podpisano w styczniu 2009 roku. Za względu na wartość całego projektu, dużą liczbę partnerów samorządowych i szkół, do których docelowo miał trafić sprzęt, procedury trwały bardzo długo.

– Samo postępowanie przetargowe trwało prawie półtora roku – informuje Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa. Pierwszy profesjonalny sprzęt do podnoszenia kwalifikacji zawodowych trafił do szkół już w październiku i listopadzie. – Docelowo będziemy mieli 8 pracowni o łącznej wartości prawie 3 milionów złotych. – Do tej pory otrzymaliśmy w pełni wyposażone 5 pracowni do nauki zawodu technik informatyk i technik elektronik. W nich nasi uczniowie będę uczyć się takich przedmiotów jak techniki komputerowe, grafika komputerowa, systemy operacyjne, sieci komputerowe i telekomunikacyjne oraz podstawy elektroniki, elektrotechniki i techniki cyfrowej – mówi Krystyna Kowalonek, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano – Elektrycznych. Natomiast już przyszłym roku świdnicka „budowlanka” wzbogaci się o pracownie do nauki zawodów budowalnych. – Na początku roku dotrą do nas 2 pracownie, w których nasi słuchacze uczyć się będą kosztorysowania i obsługi programu Autocad. Takiego sprzętu nie powstydziłaby się nawet Politechnika Wrocławska – dodaje dyrektor Krystyna Kowalonek.

Oprócz świdnickiego ZSB-E pełne pracownie informatyczne otrzymają jeszcze szkoły ponadgimnazjalne w Żarowie, Strzegomiu i Świebodzicach. O nowe pracownie wzbogaciły się także Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Świdnicy i Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy. W tych placówkach uczniowie kształcą się w zawodach z branży hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej. Popularna „hotelarka” otrzyma między innymi meble, kompletnie wyposażone kuchnie i profesjonalne piece do prowadzonego przez siebie Schroniska Młodzieżowego przy ulicy Kanonierskiej. Łączna wartość dostarczonego sprzętu to prawie 600 tysięcy złotych.

O profesjonalny sprzęt z branży gastronomicznej wzbogacił się także Zespół Szkół nr 1. – W ramach realizowanego przez powiat świdnicki projektu otrzymaliśmy kuchenki, profesjonalny piec konwekcyjny, stoły, szafy i bar do prac gastronomicznych. Wszystko za kwotę ponad 360 tysięcy złotychinformuje dyrektor placówki Ilona Sitek – Warzecha. Pozostały sprzęt dydaktyczny do kształcenia zawodowego trafi w styczniu i lutym do Centrum Kształcenia Zawodowego, Zespołu Szkół Mechanicznych oraz do Zespołu Szkół Budowlano – Elektrycznych. Placówki te wyposażone zostaną w nowoczesny sprzęt do nauki zawodów z branży budowlanej, samochodowej i mechanicznej. – Zakup zdecydowanie poprawi możliwości edukacyjne szkół zawodowych powiatu. Zgodnie  z projektem centrum kształcenia w Świdnicy ma w przyszłości służyć też uczniom ze szkół z sąsiednich powiatów. Projekt jest unikalny w skali kraju a porozumienie wszystkich  powiatów Dolnego Śląska i samorządu wojewódzkiego wskazuje się jako wzorcowy przykład  dobrej współpracy samorządów – podsumowuje projekt dyrektor Stanisław Szelewa.

 

Poprzedni artykułPolicyjny weekend: 15 wypadków
Następny artykułDyrektor szkoły na podwójnym gazie