Strona główna Temat dnia Episkopat potępia czyn świdniczanina

Episkopat potępia czyn świdniczanina

31

„To oznaka wrogości skierowana przeciwko religii” –  tak o próbie profanacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wyrażają się członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. W oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu pisze, że z niepokojem dostrzega pojawiające się w ostatnim czasie oznaki wrogości, skierowanej przeciwko religii.

Niepokój budzi brak szacunku dla świętego i czczonego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wizerunku Matki Bożej. Zdaniem autorów oświadczenia, „takie postawy ukazują głębokie rozdarcie współczesnego człowieka i uprzedzenia wobec wartości chrześcijańskich. W jakiejś mierze nastawienia te są skutkiem niechęci wobec Kościoła katolickiego, duchowieństwa i w ogóle chrześcijaństwa. Właściwą odpowiedzią na te zjawiska jest modlitwa i duchowe wynagrodzenie. W związku z tym, w duchu solidarności z jasnogórską wspólnotą zakonną, wyrażamy wdzięczność wszystkim tym, którzy z poczucia chrześcijańskiej miłości podejmują zadośćuczynienie za ten i inne akty braku szacunku wobec świętości” . Wyrazili przy tym nadzieję, że przeżywane „przez nas tak boleśnie sytuacje wpłyną na zmianę postaw tych, którzy zatracili poczucie szacunku wobec tego, co dla wielu jest święte”./z informacji Polskiego Radia/.

To jeden z komentarzy do wydarzenia z 9 grudnia, gdy 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze 3 żarówki wypełnione czarną farbą. Częstochowski prokurator postawił świdniczaninowi Jerzemu D.  zarzut zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące.

 

Poprzedni artykułOpłaty za wodę jednak wzrosną
Następny artykułJuniorzy Victorii zwyciężają w Wałbrzychu