Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 21

Co to, gdzie to? Zagadka nr 21 [KONKURS]

0

Budowniczowie tej kamienicy pewnie nie spodziewali się, że umieszczona w szczycie elewacji korona rzeczywiście będzie miała swoje uzasadnienie. Parę wieków później rzeczywiście pojawiły się w tym miejscu koronowane głowy. Uczestnicy naszego konkursu nie mieli problemu z rozpoznaniem miejsca, gdzie mieści się kamienica pod koroną, ale najpełniejsza i najciekawszą odpowiedź przygotowała pani Paulina Węgrzyn i to właśnie do niej trafia nagroda – voucher na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D. Gratulujemy. Odpowiedź już za chwilę, ale najpierw kolejna zagadka.

Zagadka nr 21:

Figurę tego świętego w Świdnicy można spotkać w dwóch miejscach, zresztą był on niezwykle popularny w całym regionie. Gdzie znajduje się rzeźba, której fragment pokazujemy na zdjęciu? Nagroda jak zawsze czeka na osobę, która da najpełniejszą odpowiedź, uzupełnioną o wątki historyczne.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 22 grudnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 21”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 22 grudnia na portalu Swidnica24.pl. Także 22 grudnia kolejna zagadka!

Odpowiedź pani Pauliny Węgrzyn na zagadkę nr 20:

Obiekt na zdjęciu to tzw. „Dom Pod Złotą Koroną”, który mieści się pod adresem Rynek 7. Jest to renesansowa kamienica, ale posiada barokową fasadę. Elewacja budynku podzielona jest pilastrami o kompozytowych głowicach. Zdobią ją segmentowe i trójkątne naczółki. Elewacje zdobią również ornamenty kwiatowe oraz rogi obfitości. Szczyt elewacji zdobi złota korona. Kamienica była siedzibą pierwszej w Świdnicy poczty polowej, utworzonej przez władze pruskie 25 XI 1741r.


W późniejszym czasie w mieścił się tu zajazd „Pod Złotą Koroną”, w którym nocowały różne wybitne osoby przejeżdżające przez Świdnicę, m.in. królowie pruscy (np.Fryderyk Wilhelm IV w czasie swojej kolejnej wizyty w Świdnicy 19 IX 1846r.), marszałek Gebhard Leberecht von Blücher (jeden z pogromców Napoleona pod Waterloo, wizyta w Świdnicy: 1 X 1818r.) oraz feldmarszałek Helmut von Moltke.
7 III 1879r. podczas spotkania w kamienicy Pod Złotą Koroną założono klub o nazwie Kapituła Bolka. Należeli do niej przedstawiciele różnych zawodów. Kapituła wydawała czasopismo pt. „Bolkonisches Schatzkaestlein”.
Hotel w tym budynku przetrwał aż do II wojny światowej.
Przed wojną, 12 czerwca 1930r., zeznający w sprawie świdnickich nazistów Adolf Hitler zatrzymał się w w hotelu „Pod Koroną”, gdzie mieszkał również broniący oskarżonych adwokat monachijski Hans Frank, późniejszy gubernator generalny w Krakowie.

Poprzedni artykułWyniki piątkowej kolejki JALPH
Następny artykułMiss Polski Plus Size jest z Żarowa!