Dlaczego warto przyjechać do Kaplicy Czaszek?
Kaplica Czaszek w Kudowie-Czermnej stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Powstała w końcu XVIII w. z inicjatywy ówczesnego proboszcza Vaclava Tomaśka. Możecie tu przeżyć chwile grozy, zastanowić się nad przemijaniem czasu, okrucieństwem i bezsensem wojen. To murowana, barokowa kaplica z fasadą ozdobioną współczesną snycerką. „Grobowiec” mieści około 25 tysięcy ofiar wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), epidemii dżumy, ospy, pandemii cholery i wojen śląskich (1740 – 1763). Wnętrze (ściany i sufit) wyłożone są czaszkami i piszczelami około 3 tysięcy ludzi. Pozostałe szczątki około 22 tysiące pierwotnie wypełniające kryptę, coraz szybciej obracają się w proch.
Uwaga! W kaplicy nie wolno robić zdjęć.
Historia Kaplicy Czaszek
Ogromna ilość szczątków ludzkich poniewierających się po okolicznych polach i lasach, rozwłóczonych przez dzikie zwierzęta, skłoniła proboszcza Czermnej Vaclava Tomaśka, do zgromadzenia ich w jednym, poświęconym miejscu. Zbierane przez kilkanaście lat i wykopywane z płytkich mogił, po odkażeniu w ługu zostały złożone w specjalnie do tego cel wybudowanej w 1776 r. kaplicy. Na ołtarzu zgromadzono szczególne eksponaty: czaszki grabarza Langnera, Tatara, Mongoła, sołtysa i jego żony oraz kości i piszczele.
Co można robić w Czermnej?
- Wysłuchać niesamowitej historii, także o tragicznych losach sołtysa i jego rodziny.
- Przypomnieć sobie o „memento mori”.
- Kupić dewocjonalia, pamiątki, widokówki, a także „Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej”, w których są i inne legendy o Czermnej.
- Zwiedzić cmentarz przykościelny z zachowanymi grobami d. mieszkańców.
Czego nie wolno pominąć w Czermnej?
- Kościół p.w. św. Bartłomieja z II poł. XIV w., przebudowany w II poł. XVIII w.
- Pomnik Jana Pawła II i tablica na murze kościoła z zaznaczonym Szlakiem Papieskim.
- Wolnostojąca dzwonnica z 1603 r.
- Przykościelny cmentarz z mogiłami: ks. Gerharda Hirscheldera – antyfaszysty zamordowanego w Dachau, rodziny Frantiśka Śtepana – twórcy ruchomej szopki i przewodników sudeckich.
- Park linowy.
- Skansen – Szlak Ginących Zawodów.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Czermnej
- Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój.
- Aquapark „Wodny Świat”.
- Czeska część Czermnej (Mała Czermna) ze sklepami i restauracją.
- Jedyne w Polsce Muzeum Żaby, Muzeum Zabawek, Muzeum Minerałów, Muzeum Rzemiosła, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego.
- Ruchoma Szopka w Kudowie Zdrój.
- Przy zielonym szlaku: pomnik Trzech Kultur, pomnik Anny Świdnickiej – historycznej patronki Kudowy Zdroju, Muzeum Kultury…
- Rezerwat Błędne Skały w Górach Stołowych.
- Lewin Kłodzki – z domem Violetty Villas i ogrodem japońskim.
- Jarków – wieś z jednym z dwóch ogrodów japońskich w kraju i gospodarstwem ekologicznym Eko-Ar (produkty z aronii).
- Park Narodowy Gór Stołowych.