Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Wybrali nazwę dla schroniska

Wybrali nazwę dla schroniska

1

Ponad 65 tys. oddanych głosów w konkursie na wybór nazwy własnej schroniska wyłoniło zwycięska nazwę dla SSM w Lubachowie. Spośród 4 propozycji nazwa „Lubaszka” wygrała bezapelacyjnie.

Od połowy maja można było głosować na najlepszą z pośród czterech propozycji złożonych przez szkoły podstawowe z terenu naszej gminy, które zostały wyłonione w I etapie konkursu:

 1. Oferta Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym – „Podgrodzianka”
 2. Oferta Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym – „Lubaszka”
 3. Oferta Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej – „Eko-Żak”
 4. Oferta Szkoły Podstawowej z Mokrzeszowa – „Zielony Zakątek”

Głosy można było oddawać osobiście w schronisku, a także wypełniając sondy na stronie internetowej schroniska oraz profilu ośrodka na portalu społecznościowym Facebook. W sumie oddano ponad 65 tysięcy głosów, a wyniki wyglądają następująco:

 1. Lubaszka – 28 315 głosów
 2. Podgrodzianka – 19 085 głosów
 3. Eko-Żak – 17 321 głosów
 4. Zielony Zakątek – 415 głosów

Zdecydowaną przewagą głosów wygrała propozycja Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym – LUBASZKA i od tej pory schronisko będzie funkcjonowało pod nazwą Szkolne Schronisko Młodzieżowe Lubaszka w Lubachowie. Autorzy zwycięskiej nazwy tak uzasadnili swoją propozycję:

 • nazwa jest jednowyrazowa;
 • przyjemna w odbiorze słuchowym i artykulacji;
 • budzi pozytywne skojarzenia jako zdrobnienie;
 • zawiera podstawę słowotwórczą „lub”, co wiąże się ze słowem „lubić”;
 • nawiązuje w bezpośredni sposób do nazwy miejscowości, w której się znajduje , co wpływa dodatnio na jej aspekt promocyjny i podnosi poziom atrakcyjności wsi jako miejsca całorocznego wypoczynku.

W związku z tym, iż Komisja konkursowa nie wybrała żadnego z przedstawionych projektów graficznych, schronisko zachowa swój dotychczasowy znak graficzny z zastąpioną nazwą „SSM Lubachów” na „SSM Lubaszka”.

Wszyscy uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do II etapu konkursu otrzymają nagrody wyróżnienia, natomiast dla zwycięzcy czeka nagroda główna w formie 2 – dniowego pobytu w schronisku.

Poprzedni artykułCztery miejsca medalowe w Czechach
Następny artykułWóz bojowy za złom