Sędzia i były rzecznik prasowy świdnickiego Sądu Okręgowego poniesie odpowiedzialność za jazdę na podwójnym gazie. Uprawomocniła się decyzja Sądu Apelacyjnego w Poznaniu o uchyleniu immunitetu.
Ani Tomasz B., ani Krajowa Rada Sądownicza nie odwołali się od postanowienia. Tym samym Prokuratura Rejonowa w Gdyni może prowadzić postępowanie w sprawie zdarzenia z 12 lutego 2012 roku. Tego dnia sędzia zjeżdżał z promu i został zatrzymany do kontroli przez policję. Okazało się, że ma w organizmie pół promila alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Prawomocny wyrok w sprawie karnej nie musi oznaczać dla sędziego utraty pracy. Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001r. prawo o ustroju sądów powszechnych, art. 109. § 1. karami dyscyplinarnymi są:
1) upomnienie,
2) nagana,
3) usunięcie z zajmowanej funkcji,
4) przeniesienie na inne miejsce służbowe,
5) złożenie sędziego z urzędu.
§ 2. Sąd może podać prawomocne orzeczenie dyscyplinarne do wiadomości publicznej.
§ 3. Wymierzenie kary określonej w § 1 pkt 3 lub 4 pociąga za sobą pozbawienie możliwości awansowania na wyższe stanowisko sędziowskie przez okres pięciu lat, niemożność udziału w tym okresie w kolegium sądu, orzekania w sądzie dyscyplinarnym oraz uzyskania utraconej funkcji.
§ 4. Wymierzenie kary określonej w § 1 pkt 5 pociąga za sobą utratę możliwości ponownego powołania ukaranego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.
§ 5. W przypadku przewinienia dyscyplinarnego lub wykroczenia mniejszej wagi, sąd dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary.
asz