Strona główna Kultura Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

0

My możemy się nią cieszyć niecałe 100 lat, a Amerykanie już od ponad 200. My obchodzimy ją na smutno, oni na  bardzo wesoło. Mimo że odzyskana po tylu powstaniach i wojnach, to jednak chyba nie potrafimy się nią cieszyć tak po prostu. Obchodzimy wciąż z pompą i bardzo poważnie tę naszą niepodległość. Zamiast wziąć przykład z amerykańskich kolegów, który od 4 lipca 1776 r. celebrują uchwalenie Deklaracji Niepodległości, w niesłychanie huczny sposób. „Fourth of July” wpisał się na stałe w kulturę masową, śpiewała o nim choćby Katty Perry w piosence „Fireworks (like a Fourth of july)” czy Bon Jovi w piosence „Miss Fourth of July”. 4 lipca w Stanach Zjednoczonych mają miejsce liczne koncerty, parady i festyny. Odbywają się również wiece i tradycyjne już przemówienia patriotyczne, wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Dzień Niepodległości zawsze zwieńczony jest niesamowitym pokazem sztucznych ogni. Całe Stany świecą blaskiem radości i wolności.

Przecież w Polsce też mogłoby tak być. Wspólnie świętować tak pożądaną i w trudach wywalczoną niepodległość, a my co? Nic tylko wieńce, płacz, lament i „Smoleńsk”.  Ludzie dajcie sobie odrobinę luzu, cieszmy się tym, co mamy, bo powiadam – nie mamy tak źle. Jesteśmy wolni i tego nikt nam nie odbierze. Kwestia jak sami to dobro zagospodarujemy i czy pozwolimy w dalszym ciągu, by nas popychano notorycznie wpierając jeden absurd za drugim. Wolność to cudowny stan, nikt i nic nie powinno nam jej ograniczać. Tym podżegającym do „walki” frazesem, płynnie chciałabym przejść do tego co, gdzie, jak i za ile?

***

Nieco mniej patriotyczne wydarzenie, ale kilka osób może być zainteresowanych.

Nazwa: Walka bokserska Klitschko vs. Wach

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Oxygen Club

Data i godzina: 10.11.2012, godz. 22:00

Wstęp darmowy

Świdnicki klub „tlenowy” zaprasza i w dodatku za darmo do wspólnego obejrzenia walki bokserskiej, która będzie miała miejsce w najbliższą sobotę ,10 listopada. Na ringu zmierzą się Mariusz Wach (27-0, 15 KO) i aktualnie panujący mistrz świata wagi ciężkiej federacji WBA, WBO, IBO i IBF Władimir Klitschko (58-3, 51 KO). Mordobicie w najlepszym wykonaniu.

***

10 listopada,  godz. 15.30

Otwarcie wystawy „Broń strzelecka używana w walce o odzyskanie niepodległości i utrwalenie granic Polski (1918-1921)”

Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37

Organizator: Muzeum Dawnego Kupiectwa, Muzeum Broni i Militariów

Wstęp wolny

***

 10 listopada, godz. 16.00

„Piotruś Pan i Piraci” – spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Klinika Lalek

w ramach programu Teatr Polska

Sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

Wstęp 10 zł (bilety do nabycia w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Wewnętrzna 2)

***

11 listopada, godz. 19.10

Spektakl laserowo-multimedialny „Światło Niepodległości”

Rynek

Wstęp wolny

 ***

Nazwa: L.U.C. – 39/89 Zrozumieć Polskę

Miejsce: Świdnica, Rynek 43, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

Data i godzina: 11.11.2012, godz. 20:00

Cena: 20 pln

Łukasz Rostkowski, znany jako tekściarz i producent tworzący pod pseudonimem L.U.C, w 2009r. jako kompozytor i reżyser ujawnił słuchowisko 39/89 Zrozumieć Polskę. Zaszokował i podbił tym serca publiki i krytyki ponieważ udało mu się opowiedzieć o bardzo trudnym okresie polskiej historii w sposób niezwykle nowoczesny,  wzruszający, możliwie obiektywny a przede wszystkim oderwany od politycznych rozgrywek. Rostkowski jako eklektyk w projekcie ukazał pełen przekrój brzmień i stylistyk (od jazzu przez elektronikę i muzykę klasyczną po hip-hop), dzięki czemu projekt dotarł zarówno do młodszych jak i starszych odbiorców. Różnorodność ukazała zarazem złożoność okresu 39/89. Co najważniejsze poprzez oddanie głosu autentycznym postaciom, poprzez nagrania wydobyte z archiwum Polskiego Radia, udało mu się znaleźć koncept na wiarygodną opowieść, w której tragedia i dramatyczne emocje przeplatają się z humorem i absurdalnymi scenkami z PRL-u. Nie ma tu prób interpretacji wierszy. Jest tylko prawda – przeszywające drżenie głosów, które zarejestrowały membrany mikrofonów w przełomowych chwilach historii.
Wiele miesięcy pracy w studiu, ale także w archiwach i bibliotekach przyniosły projektowi i artyście wiele wyróżnień i nagród m.in. drugą nominację i w końcu Paszport Polityki. Projekt miał także niezwykłą premierę z gościnnym udziałem Leszka Możdżera, Michała Urbaniaka i Zbigniewa Namysłowskiego. Ten ostatni wraz z orkiestrą Rostkowskiego brał udział w nagraniu spektaklu telewizyjnego, który wielokrotnie pojawiał się na antenie TVP. W tym specjalnym multimedialnym koncercie wykorzystano nowoczesne techniki animacji i parahologramu.  Jako pierwsi albumu wysłuchali uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na całkowicie wyciemnionej sali kinowej jako – film bez obrazu. Dla reprezentantów starszych pokoleń album okazał się źródłem głębokich wzruszeń, dla młodych za sprawą nowoczesnej estetyki i skreczy – atrakcyjną formą poznania tego sensacyjnego scenariusza zdarzeń.
29 września odbył się premierowy koncert na żywo w warszawskiej Fabryce Trzciny. Wydarzenie to rozpoczęło trasę koncertową po całej Polsce. Na koncertach elektronika, generowana przez L.U.C wraz ze skreczowanymi przez DJ’a wypowiedziami historycznymi wybrzmiewają w towarzystwie muzyki orkiestry, w tym: skrzypiec, wiolonczeli, trąbki, perkusjonaliów, gitary elektrycznej, basu, kontrabasu oraz energetycznie grającej perkusji. Koncertowi towarzyszą wymowne wizualizacje w postaci autentycznych zdjęć i cytatów, które czynią ten koncert swoistym widowiskiem.

W ramach obchodów Święta Niepodległości zagra w najbliższą niedzielę w Świdnicy. Już po raz drugi ze swoim repertuarem zaprezentuje się świdniczanom. Takiego koncertu nie można przegapić.

Polecam i zapraszam!

Maja Jasnos

 

 

 

 

Poprzedni artykułMieszkanie spłonęło, nie żyje dziecko. Potrzebna pomoc [FOTO/VIDEO]
Następny artykułZaorski żegna się ze Świdnicą