Strona główna Wydarzenia Strzegomska bazylika wyróżniona

Strzegomska bazylika wyróżniona

0

Bazylika strzegomska – perła rycerskiego gotyku na Dolnym Śląsku – na mocy rozporządzenia prezydenta RP  jest Pomnikiem Historii.  Dokument podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z rąk Bronisława Komorowskiego odebrali ks. Prałat Marek Babuśka, kustosz bazyliki oraz Barbara Obelinda dyrektor Oddziału Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków w Wałbrzychu. Świadkiem tego wydarzenia był Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta – informuje Grażyna Kuczer z UM w Strzegomiu.

Zdjęcie Wikipedia

Pomnik Historii to status przyznawany zabytkom o największym znaczeniu w skali Polski. Dotychczas na terenie kraju było ich 48. Bazylika strzegomska jako pierwsza w diecezji świdnickiej i jako czwarty z kolei obiekt na Dolnym Śląsku jest w gronie pięciu unikatowych zabytków architektonicznych, które w tym dniu dostąpiły takiego zaszczytu.Są wśród nich:  Łowicz – Bazylika Katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia, Najświętszej Marii Panny, Paczków – Zespół Staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji,  Sulejów – Zespół Opactwa Cystersów, Strzegom – Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary.

 – Rangę Pomnika Historii jakim już jest nasza bazylika podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to forma wyróżnienia, która pomocna będzie  w zachowaniu unikatowych wartości historycznych, artystycznych, materialnych i niematerialnych kościoła, o doskonale zachowanym i niezwykle bogatym detalu rzeźbiarskim–  mówi ks. Prałat Marek Babuśka.

 – Status Pomnika Historii na pewno pomoże nam w promocji Strzegomia i jego gotyckiej świątyni, będącej spuścizną siedmiu wieków. Liczymy na to, że odwiedzi nas jeszcze więcej turystów. Mając status Pomnika Historii będziemy też mieli większe możliwości, by starać się o środki na renowację świątyni, którą przykrywa  hektar dachu, a jej kubatura należy do  największych na Dolnym Śląsku – dodaje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Prezydent Komorowski podczas uroczystości podkreślił współzależność sfery materialnej z niematerialną, z którą wiążą się emocje, uczucia, modlitwy tak ważne dla funkcjonowania społeczności lokalnej i całego narodu. Docenił ciężką pracę ludzi dbających o zabytki i tym samym o naszą tożsamość  narodową oraz  skierował słowa podziękowania do wszystkich osób, instytucji, władz samorządowych i kościelnych za aktywność na rzecz chronienia  ważnych źródeł naszej wiedzy o sobie i narodzie.

 

 

Poprzedni artykułOrtografia im niestraszna
Następny artykułPowiat świdnicki znów najlepszy na Dolnym Śląsku