Strona główna Wydarzenia Rządy Polski i Niemiec wesprą Fundację Krzyżowa

Rządy Polski i Niemiec wesprą Fundację Krzyżowa

2

Polsko-niemieckie wsparcie dla Fundacji „Krzyżowa” – Rządy RP i RFN podpisały deklarację polityczną

Jest kilka ważnych dat w historii Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej koło Świdnicy. Dzisiejszy dzień również do takich należy. Podczas XII Polsko-Niemieckich Konsultacji Międzyrządowych w Berlinie podpisano deklarację polityczną w sprawie wsparcia Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Zdjęcie z zasobów Fundacji „Krzyżowa”

– Długo czekaliśmy na ten dzień – przyznaje Monika Kretschmann, dyrektor zarządzająca Fundacji. – Od kilku lat trwały starania o podjęcie takiej inicjatywy. Rozmawialiśmy, zabiegaliśmy… Dzisiaj możemy wreszcie to powiedzieć: udało się – nie ukrywa radości dyrektor Fundacji.

Deklaracja powołuje się na ogromny wkład instytucji w polsko-niemieckie pojednanie, co  stanowi z kolei wzór dla pojednania narodów w różnych zakątkach Europy i świata. Uznaje znaczenie Krzyżowej dla przezwyciężania barier, wynikających z tragicznej historii sąsiedztwa między narodami i jej rolę jako symbolicznego pomostu między Wschodem i Zachodem Europy. Dokument potwierdza także wolę angażowania się na rzecz utrzymania i rozwoju Fundacji „Krzyżowa”, a w szczególności prowadzonego przez nią Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, jaka wyrażona została w Programie Współpracy przyjętym z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

 

Rządy obu państw wyraziły wolę wsparcia finansowego Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przez najbliższe 5 lat. – To długo wyczekiwany moment – podkreśla Rafał Borkowski, dyrektor Fundacji. – Będziemy mogli wykonać remonty najbardziej wyeksploatowanych budynków na terenie historycznej zabudowy w Krzyżowej. Natychmiastowych działań wymaga budynek Stajnia, w którym wymienić musimy dach. Potrzeb jest naprawdę wiele, czekają nas prace remontowe, konserwatorskie, termomodernizacyjne. Pieniędzy na pewno nie wystarczy na wszystko, ale nauczyliśmy się już do każdej przekazanej złotówki zdobywać kolejną…

 oprac. Fundacja „Krzyżowa”

 Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego to niezależna polska organizacja pożytku publicznego, której celem jest wspieranie pokojowego oraz tolerancyjnego współistnienia narodów, grup społecznych oraz jednostek w Europie. Krzyżowa tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom.

Siedzibą Fundacji jest kompleks pałacowy w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, niegdyś majątek rodziny von Moltke. W czasach nazizmu działała tu grupa opozycyjna „Krąg z Krzyżowej“. W 1989 roku odbyła się w Krzyżowej historyczna „Msza Pojednania” z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla.

www.krzyzowa.org.pl

 

Poprzedni artykułPiłkarze Polonii i Stali ruszyli z pomocą
Następny artykułMedal na otwarcie wieży ratuszowej [KONKURS]