Strona główna Polityka Podatki w górę

Podatki w górę

15

O 4% wzrosną  od 1 stycznia 2013 podatki od nieruchomości i środków transportu. Rada Miejska Świdnicy podczas piątkowej sesji przyjęła dwie uchwały, zmieniające stawki na podstawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2012. Zdecydowanie protestowały opozycyjne kluby w Radzie Miejskiej- SLD, PiS i PR, twierdząc, że w dobie kryzysu powinno się lokalnym firmom pomagać, a nie obciążać je dodatkowo wyższymi opłatami lokalnymi.

Wszystkie, przedstawiane przez opozycje argumenty prezydent Wojciech Murdzek nazwał demagogią i populizmem, a radnym zaproponował, by ubiegali się o nagrodę Nobla, jeśli wiedzą, jak pogodzić stale rosnące wydatki miasta z utrzymywaniem dochodów na niezmiennym poziomie.

Ostatecznie o losie obu uchwał zadecydowała koalicja, przegłosowujące je 12: 8 i 13 do 9. Dzięki podwyżkom do budżetu miasta trafi o 840 tysięcy złotych więcej niż w 2012 roku.

Najwyższe podatki od nieruchomości zapłacą sklepy wielkopowierzchniowe (powyżej 4 tys. m2), stacje paliw, banki i salony gier – 22,82 zł od m2 powierzchni użytkowej. Stawka podatku w budynkach mieszkalnych to 0,68 zł za m2.

Poprzedni artykułTłumy w „Kinie na szpilkach”
Następny artykułObradują nad losem Inwestycji Świdnickich