Strona główna Wydarzenia Strzegom Mają nowoczesną oczyszczalnię

Mają nowoczesną oczyszczalnię

2

W Strzegomiu rozbudowano oczyszczalnię ścieków. To obiekt nowoczesny, spełniający standardy unijne, co z pewnością wpłynie na podniesienie poziomu życia mieszkańców – zapewnia Małgorzata Kus-Pożoga z UM w Strzegomiu.

– Oczyszczalnia ścieków, która znajduje się przy ulicy Rybnej w Strzegomiu, została rozbudowana i zmodernizowana w ramach projektu pn.” Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko – mówi Dorota Borkowska, prezes strzegomskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja.

– W wyniku modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Strzegomiu usprawniono ciąg do mechanicznego oczyszczania ścieków, rozbudowano część biologiczną, wybudowano urządzenia do beztlenowej mezofilowej stabilizacji osadu wraz z systemem ujmowania, uzdatniania i wykorzystania biogazu. Przedsięwzięcie ma na celu oczyszczanie w stopniu wymaganym przepisami Unii Europejskiej i krajowymi wszystkich odbieranych ścieków z miasta i gminy Strzegom – wyjaśnia Dorota Borkowska. Realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się przede wszystkim do ochrony środowiska poprzez likwidację lub znaczne ograniczenie zanieczyszczeń wprowadzanych do rzeki Strzegomki oraz do podniesienia standardu warunków życia mieszkańców.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu informuje:

Modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji – to inwestycje w gminie Strzegom, które zostały  zrealizowane dzięki pieniądzom z Programu Infrastruktura i Środowiska oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Całkowity koszt zadania to ponad 50 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to ponad 23 mln zł. Pożyczka z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła około 7,7 mln zł. Oczyszczalnię wyposażono m.in. w zbiornik biogazu, umożliwiający produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Prąd ze ścieków ogrzewa komory i pomieszczenia obiektu. Wybudowano także ok. 50 km kanalizacji dla ponad 5,5 tys. osób.

Zdjęcia UM w Strzegomiu

 

Poprzedni artykułUdany start UKS-u Judo Świdnica w Olesznie [FOTO]
Następny artykułLepszych dróg przybywa