Strona główna Temat dnia Leśnicy u papieża

Leśnicy u papieża [FOTO]

0

250 leśników z całej Polski uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników. W audiencji generalnej Benedykta XVI wzięli udział także przedstawiciele Nadleśnictwa Świdnica, którzy reprezentowali Dolny Śląsk.

– Modliliśmy się przy grobie błogosławionego Jana Pawła II, uczestniczyliśmy w audiencji generalnej, na której Jego Świątobliwość Papież Benedykt VI pobłogosławił nasiona cisa z Henrykowa. Sadzonki wyprodukowane z tych nasion będą posadzone na terenie każdego Nadleśnictwa w Polsce, wzorem Dębów Papieskich. Dąb Papieski rośnie w Świdnicy przy Wyższym Seminarium Duchownym – wspominają pielgrzymkę leśnicy Nadleśnictwa Świdnica. Oprócz nich w spotkaniu z papieżem uczestniczyli także przedstawiciele regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Toruniu i Szczecinie.

Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych, sprezentował papieżowi od całego środowiska leśników wizerunek św. Jana z Dukli autorstwa bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego. Ryszard Dzialuk, dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego, podarował natomiast sadzonki pochodzące z 1000-letniego cisa rosnącego na terenie opactwa cystersów w Henrykowie koło Ząbkowic. Poprosił też o pobłogosławienie nasion pochodzących z tego pomnika przyrody.

Ksiądz biskup Edward Janiak, kapelan leśników, opowiedział papieżowi historię sadzonek i nasion. W październiku 2000 r. Polskę, na zaproszenie biskupa Henryka Gulbinowicza, odwiedził ówczesny kardynał Joseph Ratzinger. W ramach wizyty gościł m.in. w henrykowskim opactwie cystersów, gdzie oglądał 800- i 1000-letnie cisy. To z tych drzew w 2006 r. pracownicy arboretum leśnego w Sycowie pobrali zrzezy i wyhodowali z nich sadzonki, które teraz trafiły do Stolicy Apostolskiej. Być może zostaną posadzone w Ogrodach Watykańskich. Natomiast poświęcone przez papieża nasiona cisu wróciły do Polski i będą przekazywane do posadzenia podczas różnych uroczystości.

informacje ze strony Lasów Państwowych, zdjęcia Nadleśnictwo Świdnica i Lasy Państwowe

Poprzedni artykułCinema 3D zaprasza do kina [REPERTUAR]
Następny artykułCud, że nikt nie zginął [ZDJĘCIA/FILM]