Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 18

Co to, gdzie to? Zagadka nr 18 [KONKURS]

0

Co wspólnego z biskupami miał niepozorny budynek, którego fragment został uwieczniony na zdjęciu w ubiegłym tygodniu? Nawet tak niepozorny element architektoniczny, jaki pokazaliśmy, wystarczył, żeby przypomnieć ciekawą historię. Nadeszło wiele prawidłowych odpowiedzi, jednak najpełniej odpowiedział pan Krystian Figurny i to do niego trafia nagroda – voucher na dowolnie wybrany film  do świdnickiego kina Cinema 3D. Zanim podamy odpowiedź pana Krystiana, kolejna zagadka.

Zagadka nr 18:

Odpowiedź na pytanie, dotyczące fotografii, którą przedstawiamy tym razem, wydaje się banalnie prosta. Jednak wcale łatwo nie będzie, bowiem nie wystarczy wskazać miejsce, gdzie została zrobiona, co przedstawia i jaka jest historia całego obiektu. Proszę jeszcze podać, gdzie w Świdnicy stał budynek, ozdobiony głową innego zwierzęcia i jakie to było zwierzę. Kamienica, niestety, już nie istnieje.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 1 grudnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 18”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 1 grudnia na portalu Swidnica24.pl. Także 1 grudnia kolejna zagadka!

Odpowiedź Krystiana Figurnego na zagadkę nr 17:

Obiekt z niepozornym elementem architektonicznym, na którym znajduję się portal ozdobiony renesansowym nadprożem mieści się przy ulicy Długiej 37, naprzeciw placu Jana Pawła II – wejście do obecnego sklepu z dewocjonaliami.

Jest to dawny pałac biskupi (biskupów wrocławskich nie świdnickich). Początki tej kamienicy sięgają roku 1573, wtedy to dom ten został zbudowany przez świdnickiego piekarza Hansa Müllera. Pełnił on również obowiązki burmistrza miasta. W lewym narożniku portalu widoczne są inicjały fundatora budynku (HM).
W mieście funkcjonowały dwa takie obiekty. Drugi mieścił się przy dzisiejszej ulicy Spółdzielczej. Spełniał on rolę biskupiego magazynu zbożowego. Znajdowały się tu również pomieszczenia przygotowane dla odwiedzającego miasto biskupa.