Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Kamienna ściana na Bobrze

ZnaneNieznane.pl: Kamienna ściana na Bobrze

0

Wleń, pow. lwówecki, woj. dolnośląskie:

Dlaczego warto przyjechać na Zaporę Pilchowicką?

Zwiedzanie zapory jest nie lada gratką dla miłośników techniki i dawnej inżynierii. Można zaobserwować jak przy użyciu prostych materiałów stworzono monumentalną budowlę, powstrzymującą napór wody. Z krony zapory rozciągają się wspaniałe widoki. Podczas wysokiego stanu wody możecie obserwować wodę przelewającą się specjalnym przepustem i spływającą w dół potężnymi kaskadami w kształcie ogromnych schodów.

Zwiedzając zaporę usłyszycie odgłosy turbin elektrowni wodnej, znajdującej się u jej podnóża. Elektrownia i jej wyposażenie mają już niemal 100 lat, i od czasu wybudowania działają nieprzerwanie aż do dziś.

Jezioro Pilchowickie ma ogromny potencjał, jednak jest ono wykorzystane tylko w niewielkim stopniu. W większości brzegi jeziora są dzikie, porośnięte lasem. Dopiero ostatnio zaczęły się pojawiać przystanie ze sprzętem wodnym, miejsce na grilla czy biwak. Wody jeziora są czyste, bogate w różne gatunki ryb. To istny raj dla wędkarzy.

Historia

W 1900 r., trzy lata po wielkiej powodzi, ówczesne władze postanowiły wybudować zaporę na rzece Bóbr. Prace przy budowie zapory rozpoczęto w 1902 r. a zakończono w 1912. Otwarcie zapory było wielkim wydarzeniem, w którym uczestniczył sam cesarz Wilhelm II. W efekcie budowy powstała druga co do wielkości zapora w Polsce, tworząca Jezioro Pilchowickie o powierzchni około 275 ha. U stóp zapory wzniesiono budynek elektrowni wodnej, w którym do dziś pracują oryginalne urządzenia.

Co można tam robić?

  • Złowić olbrzymią rybę z Jeziora Pilchowickiego.
  • Popływać rowerem wodnym, kajakiem, pontonem, żaglówką a od niedawna statkiem.
  • Odbyć wycieczką koleją Doliny Bobru, podczas której przejedziecie przez trzy tunele oraz przez jeden z najwyższych mostów w Polsce, który jest zawieszony nad Jeziorem Pilchowickim.

Czego nie wolno pominąć?

  • Elektrowni wodnej znajdującej się poniżej zapory.
  • Stacji kolejowej z początku XX w., która powstała w związku z budową zapory. Była ona kilkakrotnie wykorzystywana przy kręceniu filmów fabularnych.
  • Najokazalszego stalowego wiaduktu kolejowego w Sudetach znajdującego się na linii z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu