Strona główna Wydarzenia Świebodzice Zło dobrem zwyciężaj

Zło dobrem zwyciężaj

0

W ubiegłym tygodniu w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, miała miejsce inauguracja wystawy „Zło dobrem zwyciężaj – Jan Paweł II i Kościół w obliczu stanu wojennego w Polsce”

Spotkanie zaczęło się akcentem muzycznym – odsłuchaniem utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Przybyłych gości przywitał burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz przypominając okres wprowadzenia stanu wojennego oraz śmierć ks. Stanisława Popiełuszki. Burmistrz Kożuchowicz, wtedy student, opisał jak duży wpływ miały te wydarzenia na jego światopogląd i dalsze życie.

W kolejnym wystąpieniu Jerzy Langer, Prezes Stowarzyszenia Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu, powiedział między innymi, że nie byłaby możliwa „Solidarność” bez papieża Jana Pawła II. Idea solidarności była w centrum jego zainteresowania. Strajki 1980 roku i to, co stało się później – powstanie związku zawodowego „Solidarność”, było bardzo bliskie sercu naszego papieża. Uczynił z „Solidarności” symbol pozytywnych przemian, który miał zmienić nie tylko „oblicze tej ziemi”, ale i całego świata.

Ciekawa również była trzecia prelekcja wygłoszona przez ks. Sławomira Marka, który zaczął słowami: „Moja działalność opozycyjna ogranicza się biegania z tranzystorowym radyjkiem po pokoju, żeby złapać jakąkolwiek słyszalność radia wolna Europa, której jako jedynego dostępnego źródła prawdziwych informacji słuchał mój dziadek. Mnie z racji wieku przypadła ta niewdzięczna funkcja służenia za anty zagłuszacz i przestawiania radia po pokoju, co nawiasem mówiąc niewiele pomagało bo i tak było kiepsko słuchać…”. Przywołał wystąpienie Jana Pawła II na placu nomen omen WOLNOŚCI podkreślając, że był to moment, w którym Polacy podnieśli głowy i nabrali odwagi. Podsumowując swoje wystąpienie ks. Sławomir powiedział: „Czy więc było warto? Czy to wszystko na próżno? Nie wiemy, dziś nie wiemy, miejmy nadzieję, że to jednak było po coś. Było darem i zadaniem – darem, bo moje pokolenie może więcej niż pokolenie moich rodziców ale zadaniem żeby tą naszą rzeczywistość ciągle kształtować.”

Wspólnie słuchaliśmy mądrych słów i podziwialiśmy wystawę wspominając dawne czasy przy poczęstunku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z wystawą jeszcze do 28 września.

MDK Świebodzice

Poprzedni artykułZłote Godło Q1 dla starostwa
Następny artykułPlac zabaw w każdej dzielnicy