Strona główna Temat dnia Świdnickie Gryfy wręczone

Świdnickie Gryfy wręczone [FOTO]

3

Gospodarcza debata, wywiad Forbesa, wyróżnienia dla „Nestorów biznesu” i wreszcie gala wręczenia nagród „Świdnickiego Gryfa” dla najlepszych firm – tak przebiegło piątkowe, 26 października, święto przedsiębiorczości w Świdnicy. Rozpoczęło się przed południem konferencją w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, poświęconą szansom rozwoju przedsiębiorczości na przykładzie firm rodzinnych. Gościem specjalnym święta przedsiębiorczości w Świdnicy był znany ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, a obecnie rektor Uczelni Vistula, który wziął również udział w „Wywiadzie Forbesa” podczas wieczornej gali. Rozmowa poświęcona była trendom gospodarczym i ich wpływowi na regiony i lokalną przedsiębiorczość.

Na drugą część gali zaplanowano uroczyste wręczenie najważniejszych nagród gospodarczych w Świdnicy – Gryfów.

Tak liczna obecność gości podczas gali udowadnia, że w Świdnicy dzieje się coś wyjątkowego. Pokazujemy sukcesy firm od tych najmniejszych – jednoosobowych, po te największe. Świdnicę i jej mieszkańców wyróżnia optymizm i przedsiębiorczość, za co należą się podziękowania. Symbolem słowa dziękuję są właśnie Gryfy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

 

Nominowani i nagrodzeni statuetką „Świdnickiego Gryfa”:

 

I. Kategoria „Sudecki produkt regionalny”:

SKI – RAFT s.c. Mariusz Dubiel i Jacek Herberger, Gmina Bardo – za organizację spływu pontonowego Przełomem Bardzkim;

Przedsiębiorstwo Produkcji Handlu i Usług „Piramida” Sp. z o.o. z Kostrzy za unikatowe wykorzystanie granitu do wykonywania artystycznych produktów – m. in. ogromna granitowa torebka, granitowa bombka;

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej za projekt edukacyjny „Miasto dzieci”.
Głosami kapituły zwyciężyło Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

 

II. Kategoria „Dynamiczny rozwój firmy”:

Kott Metal Sp. z o.o. – plastyczna obróbka metali i innych materiałów technicznych oraz produkcja wyrobów na potrzeby wielu gałęzi przemysłu – głównie samochodowego, elektronicznego, sprzętu AGD;

Jodko–Schiewe Sp. J. – salon samochodowy firmy Volkswagen, zajmujący się profesjonalną obsługę aut;

THT Sp. z o.o. Systemy Opakowań Przemysłowych – jeden z wiodących producentów systemów opakowań, niedawno rozpoczął budowę nowej fabryki w świdnickiej podstrefie ekonomicznej WSSE „Invest-Park”.

Zwycięzcą tej kategorii została firma THT.

 

III. Kategoria „Innowacyjność”:

Firma „Tradycja”, która organizuje imprezy turystyczne i kulturalne, głównie historyczne dla osób dorosłych, dzieci i firm ze Świdnicy oraz Dolnego Śląska,

DOLNET GROUP Sp. z o.o. – firma świadcząca usługi dostępu do sieci internet, outsourcing IT, instalacji systemów monitoringu, central telefonicznych, systemów alarmowych itp.,

PHU STEP Robert Zawalich – producent farb wodnych (powłok wodorozcieńczalnych) stosowanych do wszelkiego rodzaju metali, wagonów kolejowych, ogrodzeń, pokrycia dachówek.

Statuetkę Gryfa otrzymała firma PHU STEP Robert Zawalich.

 

IV. Kategoria „Firma społecznej odpowiedzialności biznesu”:

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.– świdnicki sklep dba nie tylko o swoich pracowników i klientów, ale również angażuje się w projekty realizowane na rzecz społeczności lokalnej. Świadczą o tym m. in. zorganizowane w 2011 roku akcje „Podatek za pisanki” i „Dach nad głową”. Placówka wspiera również anonimowo mieszkańców Świdnicy w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, udzielając im pomocy rzeczowej.

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich – stowarzyszenie podejmuje wiele inicjatyw o charakterze lokalnym i regionalnym m. in. sponsoruje liczne akcje charytatywne oraz indywidualnie niesie pomoc finansową i rzeczową osobom potrzebującym, a także organizacjom i instytucjom charytatywnym. M. in. od 15 lat SPiKŚ prowadzi akcję „Dobra Gwiazdka”, obdarowując co roku kilkudziesięciu podopiecznych placówek wychowawczych; wspiera także systematycznie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Walimiu.

Colgate-Palmolive Manufacturing (Poland) Sp. z o.o. – w świdnickim zakładzie produkowana jest pasta do zębów. Firma posiada „Kodeks Postępowania Colgate”, który upowszechnia najwyższe normy etyczne na wszystkich płaszczyznach działalności firmy. Firma realizuje wiele akcji charytatywnych m. in. „Dzień Dziecka”, „Z uśmiechem do szkoły”, List do Świętego Mikołaja”. Wspiera lokalne domy dziecka zarówno finansowo jak i rzeczowo, a także organizuje wycieczki dla dzieci ze szkół.

Zwycięzcą okazał się świdnicki sklep Leroy Merlin.

 

V. Kategoria „Najlepszy debiut gospodarczy”:

„MZ – Projekt” Biuro Inżynierskie Mariusz Zygmunt – wykonawca projektów instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Właściciel firmy posiada doświadczenie zawodowe przy projektach: Sky Tower, LG hala TV, LG hala lodówek itp. Firma powstała 1 czerwca 2011 roku.

Inlingua Ewelina Grądziel – szkoła języka angielskiego i niemieckiego dla dzieci wraz z punktem przedszkolnym. Firma rozpoczęła działalność 1 lutego 2011 r.

BIO-WAT Sp. z o.o. – w Świdnicy działa w pełni zautomatyzowana i bezpieczna dla środowiska naturalnego bioelektrownia. Jest to pierwsza rolnicza bioelektrownia w Polsce, ma unikatowy charakter i wskazuje kierunek rozwoju energetyki odnawialnej tzw. energii zielonej. Powstała w lipcu 2011 roku.

Nagrodę w tej kategorii przyznano firmie BIO-WAT.

 

O nagrodach w kategorii „Wybitna osobowość” osobiście decyduje Prezydent Świdnicy. W tym roku uhonorowano dwie osoby:

Irenę Trzcińską – współwłaścicielkę Cukierni „Romena”, która oprócz pracy zawodowej aktywnie działa w organizacjach branżowych i zawodowych.

Eugeniusza Kępę – właściciela Cukierni „Kasia”, który oprócz prowadzenia firmy od początku angażuje się w charytatywną pracę na rzecz dzieci.

 

Swojego Gryfa przyznali również sami świdniczanie, głosując w kategoriach „Najlepszy pracodawcy w Świdnicy” oraz „Najlepsza obsługa klienta”.

W głosowaniu, które wspierały media, wzięły udział 6.333 osoby – prawie trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Łącznie głosowano na 84 firmy.

Za „Najlepszego pracodawcę w Świdnicy” uznano „Cafe Fosa”. Według głosujących „Najlepszą obsługą klienta” może poszczycić się świdnickie kino „Cinema 3D”.

***

VIII Gala Przedsiębiorczości to uroczystość zorganizowana przez Miasto Świdnicę ze wsparciem: PKO Banku Polskiego, Electrolux Poland i Banku BGŻ.

Podczas wieczornej gali wystąpili: Formacja Tańca Nowoczesnego „Czas” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Paulina Lenda z akompaniamentem gitarzysty Piotra Krakowskiego. Gwiazdą koncertu finałowego była Hanna Banaszak z zespołem.

Poprzedni artykułMagazyn Swidnica24.pl na chłodne dni
Następny artykułNestorzy świdnickiego biznesu nagrodzeni [FOTO]