Strona główna Temat dnia Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

10

Od kiedy zaczęłam redagować tę rubrykę, zastanawiam się, jakie jest faktyczne przełożenie tego, co dzieje się w mieście, na aktywność świdniczan w owych imprezach. Niby mało się dzieje, niby się narzeka, ale gdy faktycznie „coś” się dzieje to koncerty, sale teatralne czy kinowe świecą pustkami. Dziwne, nieprawdaż? Skąd te wyludnione ulice wieczorową porą? Niekiedy wracając do domu, nieco później niż wraz z nastaniem ciszy nocnej, nachodzi mnie myśl, „wymarłe miasto”. Nie zalał nas ani Wezuwiusz, ani nie dopadła plaga egipska, a mimo to coraz mniej ludzi na ulicach. Smutny i zarazem zastanawiający fakt. Chyba jako część zgorzkniałego i mocno sceptycznego społeczeństwa jesteśmy bardziej nastawieni na typowy konsumpcjonizm niż na sporadyczne uciechy dla duszy i umysłu. Zapewne znajdzie się grupa osób, które absolutnie się ze mną nie zgodzi. Ale czy nie ma w tym krzty prawdy?

Niech każdy sam sobie na nie odpowie… A tymczasem śmiało mogę napisać, że studenci powrócili do miast (tych większych), we Wrocławiu odbyło się tzw. WOW, czyli Wielkie Otrzęsiny Wrocławia i wszystko powraca do normy. Wrocław Wrocławiem, a ja mam dla Was kilka propozycji na nadchodzące dni wolne w naszym mniejszym mieście.

***

Nazwa: 250 Rocznica Zdobycia Twierdzy Świdnickiej

Miejsce: Świdnica, Flesza Nowomłyńska (Aleja Burz)

Data i godzina: 06.10.2012, godz. 10:00

Wstęp wolny

W najbliższą sobotę u zbiegu ulic Śląskiej i Pionierów odbędzie się rekonstrukcja związana z 250. Rocznicą Zdobycia Świdnicy przez Armię Pruską na Fleszy Nowomłyńskiej, która jest pozostałością po Twierdzy Świdnica. Boje o nią toczyły wojska pruskie, austriackie, bawarskie, wirtemberskie i francuskie. Najkrwawsze walki toczyły się w czasie wojny siedmioletniej (1756-1762), i rekonstrukcja przypada na rocznicę oblężenia, które miało miejsce w 1762 r. Zaczęło się 1 sierpnia, skończyło 9 października 1762 r. Ramowy program sobotni:

• godz. 10.00–10.30 – inscenizacja szturmu Fleszy Jawornickiej (park Sikorskiego),
• godz. 11.00–11.30 – przemarsz do Rynku i prezentacja wojsk,
• godz. 13.00–15.30 – pokazy życia obozowego, pokazy musztry, pokazy broni wszystkich grup rekonstrukcyjnych, zabawy dla dzieci,
• godz. 16.00–17.00 – inscenizacja bitwy w 250. rocznicę zdobycia twierdzy świdnickiej przez wojska pruskie – Flesza Nowomłyńska (al. Brzozowa),
• godz. 17.00–17.30 – prezentacja historycznych regimentów i powrót do obozu (ul. Śląska).

Szczególną gratką dla miłośników inscenizacji i rekonstrukcji bitew historycznych będzie bez wątpienia liczba jednostek militarnych, zgłoszonych do udziału w imprezie. Jest ich całkiem sporo. Na czele ze Świdnicką formacją IR Alt Kreytzen, Königl. pol. & churf. sächs. Artillerie „Aus dem Winkel”, IR Sachsen- Weißenfels Compagnie Weißenfels, Jäger le Nobles, Königlich Polnische und Churfürstlich Sächsische Feldartillerie oraz wieloma innymi.

Źródło: www.dobroni.pl

***

Nazwa: „Jazz dla mas” – ELECTRIC QUARTET ŚWIDNICA |koncert

Miejsce: Świdnica, ul. Westerplatte 29, Galeria Świdnicka

Data i godzina: 06.10.2012, godz. 18:00

Wstęp wolny

Już w najbliższą sobotę, 6 października Galeria Świdnicka i Arte Jazz – Artur Janicki zapraszają na kolejne spotkanie z jazzem. Tym razem bohaterami koncertu, który rozpocznie się w Galerii Świdnickiej o godzinie 18.00, będzie ELECTRIC QUARTET ŚWIDNICA (Piotr „Krakus” Krakowski – gitary, Artur Wojtysiak – piano, Bartek Bednarz – bass, Mateusz Chochołek – perkusja). To nowa świdnicka formacja, ale muzycy już bardzo znani i mający swoich fanów. Teraz posłuchamy ich w nowym, jazzowo-rockowym brzmieniu. Ciekawe czy „starzy” Świdniccy wyjadacze w nowym wykonaniu przypadną wam do gustu? Nie wypada nie przetestować. Polecam i gorąco zapraszam.

***

Nazwa: Komety + Johnny Trzy Palce | koncert

Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub BOLKO (mała sala)

Data i godzina: 06.10.2012, godz. 19:00

Cena: 15 zł

KOMETY (Warszawa)

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów alternatywnych, który stworzył swój własny styl muzyczno-słowny. Przed powstaniem Komet gitarzysta i wokalista Lesław był liderem nieistniejącego już zespołu Partia. W 2003 nakładem Jimmy Jazz Records ukazała się debiutancka płyta Komet. W 2005 wyszła płyta „Via Ardiente” a w 2007 ukazała się „Akcja v1”. Piosenki promujące album zajęły pierwsze miejsca na wielu listach przebojów. Kometom udało się zaistnieć również poza granicami kraju. Piosenki zespołu ukazały się na składankach m.in. w USA, Francji, Finlandii, Niemczech, Japonii i Rosji. Płyta „Luminal” została wydana w kwietniu 2011.

JOHNNY TRZY PALCE (Świdnica)

Gdzieś na dzikim południu Polski w zacisznej mieścinie zwanej Świdnicą, w korytarzu jednego z zakładów produkcyjnych, trójka względnie młodych i wątpliwie przystojnych mężczyzn postanowiła tworzyć muzykę wypływającą wprost z głębi ich przesiąkniętych etanolem serc. Próbują poruszyć serca swoich rodaków poprzez najpiękniejszą formę sztuki, którą jest muzyka i to w dodatku muzyka country przez duże K lub jak kto woli C.

Kilka słów tytułem wstępu, a od autorki wyłącznie, stare, dobre i bez wątpienia nie wyświechtane „Zapraszam”. Dla odmiany wobec koncertów hip-hopowych czy chociażby jazzowych, odrobina wesołego, melodyjnego, skocznego „Kantry” (z ang. Country). Miła alternatywa na sobotni wieczór.

Nie dajcie się jesiennej szarudze i depresji. Jesień może być piękna, inspirująca i niezwykle barwna (to akurat fakt). Odpoczywajcie, luzujcie się i do „poczytania” za tydzień.

Pozdro Maja Jasnos

 

 

 

 

Poprzedni artykułWalczą o Debiut Gospodarczy
Następny artykułStrzelecka rywalizacja