Strona główna Wydarzenia Świdnicka młodzież podbija Europę

Świdnicka młodzież podbija Europę

2

Po Turcji i Irlandii Północnej uczniowie świdnickiego Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych zwiedzali i podbijali polskimi przysmakami Włochy. Anita Bigus, Kinga Kiliszewska, Katarzyna Kośnik, Gracjan Zając, Jakub Lelewski oraz Mateusz Miniuk to uczniowie „Hotelarki”, którzy skorzystali z bezpłatnego wyjazdu do Ceglie Messapica we Włoszech w ramach III etapu anglojęzycznego Projektu LLP Comenius, Wielostronne Projekty Szkół „Local Tourist Attractions” koordynowanego przez Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy. Projekt finansowany jest z funduszy europejskich. Świdnicka „Hotelarka” zaprosiła do realizacji projektu szkoły z Silivri w Turcji, Swindon w Anglii, Ceglie Messapica we Włoszech oraz z Newcastle w Irlandii Północnej. Głównym celem projektu jest poznanie i rozpowszechnianie lokalnych atrakcji turystycznych każdego z wyżej wymienionych regionów – informuja opiekunki młodzieży,  Agnieszka Michalska i Joanna Dolińskiej-Romanowicz.

 

Partnerska szkoła z Ceglie przywitała gości wyśmienitym poczęstunkiem  we włoskim stylu, przygotowanym przez tamtejszych uczniów z klas gastronomicznych i kucharskich. Nasi uczniowie zaserwowali polskie dania, które podbiły żołądki wszystkich uczestników. Na stołach pojawiły się: żurek, kopytka z sosem grzybowym oraz jabłka zapiekane w syropie. Było to doświadczenie nie tylko kulinarne, ale przede wszystkim integracyjne. Uczestnicy mogli zobaczyć, w jakich warunkach pracują  włoscy partnerzy i wymienić się zdobytym do tej pory doświadczeniem.

Kulinaria przewijały się przez cały tydzień pobytu we Włoszech.Smakowaniu oczywiście towarzyszyły aktywności turystyczne. Uczestnicy projektu podziwiali budowle w  południowo-włoskim stylu w miastach takich, jak: Ceglie Messapica, Lecce, Martina Franka czy Villa Castelli. Zobaczyli miasteczko Grottalie, znane z wyrobów ceramicznych oraz Ostuni, tzw. „białe miasto”. Jednak niezapomnianym przeżyciem była wizyta w Alberobello, mieście tzw. „trullo” – domków o nietypowych kształtach i okrągłych dachach niespotykanych nigdzie więcej.

Uczniowie mieli okazję szlifowania języka angielskiego, a nauczyciele-wymiany doświadczeń dydaktycznych i kulturowych.   – Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap projektu, wizytę w Swindon w Anglii oraz na podsumowanie projektu planowane w Świdnicy. Nasza szkoła, miasto i region będą mogły pochwalić się lokalnym dorobkiem kulturowym i historycznym oraz poszerzyć wiedzę uczestników projektu o słowiańskie tradycje – podsumowują nauczycielki.

opr. red.

 

Poprzedni artykułJeszcze jeden Orlik
Następny artykułMieszkańcy wywalczyli