Strona główna Wydarzenia Strzegom Odratowali zaniedbany cmentarz

Odratowali zaniedbany cmentarz

1

Kilku bezrobotnych z niemieckiego Bad Freienwalde i 50. uczniów Zespołu Szkół przez prawie miesiąc pracowało przy renowacji zaniedbanego cmentarza żydowskiego w Strzegomiu. Efekt to 80 odratowanych macew, usunięte chaszcze i odremontowany mur.

Zdjęcie UM w Strzegomiu

Wszelką niezbędną pomoc w zakresie wyposażenia w narzędzia ręczne, transport materiałów budowlanych oraz ustawienie i odbiór pojemników, kontenerów na gruz i odpady roślinne udzielił uczestnikom projektu Zakład Usług Komunalnych. Dostarczono około 93 tony kamienia murowego pochodzącego z rozbiórki starego walącego się muru kamiennego z terenu parku przy wiadukcie kolejowym i 4,250 kg zaprawy murarskiej. Wartość wkładu w prace strzegomskiego ZUK-u to ok. 17.000 złotych.Strzegomska młodzież uczestniczyła w odnawianiu cmentarza w ramach wolontariatu.

– Oczyściliśmy cmentarz z zieleni, podnieśliśmy macewy, wznieśliśmy na nowo mur. Nie tylko pracowaliśmy. Pobyt w Strzegomiu umożliwił nam poznanie waszego kraju i ludzi. W marcu, na kolejne cztery tygodnie przyjedzie kolejna grupa bezrobotnych, by ostatecznie ukończyć mur – powiedział w podsumowaniu Mario Hellmich, opiekun grupy niemieckiej.

Przyjazd niemieckich bezrobotnych zainicjował Günter Grützner, kierownik projektów Stowarzyszenia na Rzecz Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych w Bad Freienwalde. Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Socjalnego.

opr. red.

Poprzedni artykułOstatni tydzień na oddanie głosu
Następny artykułStudenci odkrywają im świat