Strona główna Temat dnia Kolejne mieszkania w Świdnicy

Kolejne mieszkania w Świdnicy [FOTO]

32

Trzy jednopokojowe i 33 dwupokojowe mieszkania z obszernymi kuchniami, balkonami i podziemnym garażem na 36 stanowisk oddaje do użytku świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Mimo że nie jest to najtańsze rozwiązanie, w kolejce czeka jeszcze 80-ciu chętnych.

– W sumie mamy już 251 mieszkań – mówił prezes Mirosław Gałek podczas uroczystego odbioru drugiego z planowanych czterech budynków przy ulicy Jana Kilińskiego.

Budowa budynku, realizowana przez firmę „Interbud” ze Szczawna-Zdroju, trwała niespełna półtora roku, a rozpoczęła się w czerwcu 2011 r. i zakończyła w połowie października 2012 r. W budynku powstało 36 mieszkań „pod klucz” oraz 36 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Budynek wykonano w technologii tradycyjnej z zastosowaniem nowoczesnych energooszczędnych technologii, pokrycie dachu wykonano nową metodą – natryskową izolacją pianką poliuretanową TermoPiana.

Wszystkie mieszkania zostały osobno opomiarowane w indywidualne mini węzły tzw. logotermy z możliwością indywidualnej regulacji ciepła dostarczanego przez MZEC. Mieszkania wykończone zostały w wysokim standardzie „pod klucz”. W skład wyposażenia weszły m. in. panele podłogowe, płytki na podłogach i ścianach, pełny biały montaż w łazienkach i kuchniach. Wszystkie mieszkania zostały wybudowane wyłącznie na wynajem. Miesięczny czynsz to 9,60 zł/m2, do tego dochodzą opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę. W sumie – w zależności od powierzchni – mieszkanie w TBS-ie kosztuje od ok. 450 do 800 złotych miesięcznie.

– Kolejka oczekujących na własne lokum wciąż, niestety, jest długa – przyznaje prezydent Wojciech Murdzek. – Dlatego, mimo trudności, miasto inwestuje w budownictwo mieszkaniowe, kierując ofertę do mieszkańców o różnych możliwościach finansowych. Nie zapominajmy, że obok domów TBS-u powstały także kamienice komunalne i socjalne.

Budowa bloku mieszkalnego kosztowała 5,77 mln zł z czego 2,73 mln zł środków ŚTBS pozyskał z kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pozostałą kwotę – 3,03 mln zł TBS wyłożył ze środków własnych – wnoszonych przez miasto Świdnica jako właściciela spółki.

Docelowo w całym zespole TBS przy ul. Kilińskiego powstanie 109 mieszkań, 96 miejsc postojowych i 2 lokale usługowe.

asz

 

Poprzedni artykułRezerwy ŚKPR-u znów gromią
Następny artykułPorządki oświatowe na sesji