Strona główna Temat dnia Granitowa torebka: Jesteś za czy przeciw?

Granitowa torebka: Jesteś za czy przeciw? [FOTO/VIDEO]

84

Megatorebka waży 18 ton i ma 3,40 m wysokości wraz z uchwytem. Kieszenie zostały wykonane z czarnego granitu szwedzkiego, dwie okrągłe metrowe bryły zapięte na kamienne guziki z afrykańskiego kamienia Tropican Sun. Każdy guzik waży 10 kg. Czy torebka stanie się ozdobą miasta, zadecydują sami mieszkańcy.

Do 9 listopada w świdnickim Rynku oglądać będzie można rzeźbę torebki. Zaprojektowała ją artystka Ewa Solima, której ogromną bombkę mieszkańcy mogli już podziwiać w Świdnicy. Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy zapytany przez nas o cenę torebki odrzekł, że to mieszkańcy muszą najpierw zdecydować czy chcą ją mieć u siebie, a dopiero później  będzie można usiąść do negocjacji.

Docelowo torebka może stanąć w centrum skweru przy ul. Franciszkańskiej, który zostanie przebudowany (w sąsiedztwie Miejskiej Biblioteki Publicznej). Zdecydują o tym sami mieszkańcy w publicznym głosowaniu. Wśród uczestników rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Kupony do głosowania można pobrać i wrzucić do specjalnych urn zlokalizowanych w:

Informacji Turystycznej (ul. Wewnętrzna 2, Rynek) poniedziałek-piątek w godz. 10.00-18.00, sobota w godz. 10.00-16.00,
Galerii 44 (Rynek) poniedziałek w godz. 11.00-18.00, wtorek-sobota w godz. 10.30-19.00, niedziela w godz. 12.30-19.00,
Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) poniedziałek-piątek w godz. 8.00-18.00, czwartek w godz. 8.00-16.00, sobota w godz. 9.00-14.00.

Głosowanie będzie prowadzone również na oficjalnym profilu miasta na Facebooku.

Głosy można oddawać do 9 listopada.

***

Nietypowa rzeźba

Torebka w większości wykonana jest z szarego granitu z wyrobiska „Piramida” w Kostrzy koło Strzegomia, gdzie również powstawała. Kieszenie zostały wykonane z czarnego granitu szwedzkiego, dwie okrągłe metrowe bryły zapięte na kamienne guziki z afrykańskiego kamienia Tropican Sun. Każdy guzik waży 10 kg. Kwiatowe motywy zostały wypiaskowane na wypolerowanych czarnych płytach. Tylna kieszeń została zapięta na 170-centymetrowy metalowy zamek błyskawiczny wykonany – tak jak uchwyt – ze stali nierdzewnej. Zamek został wykonany za pomocą nowoczesnej metody wycinania wodą. Prace nad torebką trwały z przerwami cztery miesiące. Wykonawcą torebki jest firma „Piramida” z Kostrzy koło Strzegomia znana z niecodziennych projektów. Świdniczanie mogli m. in. podziwiać ogromną bombkę, która powstała w pracowni.

Poprzedni artykułBo oślepiło go słońce [FOTO]
Następny artykułModowe wydarzenie roku