Strona główna Temat dnia Graffiti tak, wandalizm nie

Graffiti tak, wandalizm nie

5

Młodzi świdniccy radni zdecydowanie potępili autorów bezmyślnego gryzmolenia po elewacjach. Jednocześnie zaapelowali do władz miasta o wyznaczenie miejsc, w których mogłyby powstawać prawdziwe murale.

Przewodnim tematem posiedzenia Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej był problem wandalizmu „grafficiarskiego” w Świdnicy. W prezentacji multimedialnej „Wandalizm vs. sztuka graffiti w Świdnicy” młodzi radni przedstawili liczne zdjęcia, przedstawiające skutki działalności świdnickich wandali oraz pozytywne przykłady z różnych miast Polski pokazujące, jak może wyglądać prawdziwe artystyczne graffiti – są to głownie murale pozytywnie wpisujące się w dotychczas deficytową wizualnie przestrzeń miasta. W trakcie debaty zastanawiano się, jak siłami własnymi młodzieży i przy współpracy ze Strażą Miejską oraz władzami miasta można zmniejszyć lub zlikwidować  przykre zjawisko wandalizmu w Świdnicy. Podczas sesji zabrał także głos Komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.

Po dyskusji młodzież jednoznacznie potępiła wandalizm „grafficiarski” oraz wystosowała apel do władz Świdnicy o udostępnienie w przyszłości niektórych powierzchni komunalnych (murów i ścian budynków) do dyspozycji młodych artystów, by mogli tworzyć tam legalne i wartościowe wizualnie murale – wzorem innych miast (np. Kłodzka, Wrocławia, Warszawy itd.). Ponadto młodzi radni chcą, aby w Świdnicy wykonano specjalny mural poświęcony świdnickiej młodzieży oraz aby przeprowadzono warsztaty plastyczne dla adeptów sztuki graffiti.

W trakcie sesji zostały ponadto przedstawione dane finansowe z Urzędu Miejskiego dotyczące kosztów, jakie ponosi Miasto Świdnica w związku z likwidacją zniszczeń spowodowanych przez wandali. Dla zobrazowania tej informacji posłużono się atrapą 1 metra kwadratowego miejskiego muru, który następnie zamazano (zniszczono) farbą. Usunięcie bazgrołów w zależności od rodzaju powierzchni kosztuje od 30 do 50 zł za m2.

Podczas sesji, na elewacji budynku USC, zawieszono bannery, na których zaproszony przez MRMŚ artysta malarz Adrian „ISTO” Leszczuk (wrocławska ASP) na żywo malował graffiti z napisem „Świdnica”. Napis zostanie przekazany przez MRMŚ prezydentowi Świdnicy.

Zdjęcia MRZŚ

Poprzedni artykułKinematoграф – wieczory z kinem rosyjskim
Następny artykułKostrza wskakuje na szczyt