Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 13

Co to, gdzie to? Zagadka nr 13 [KONKURS]

0

Nie było łatwo wyłonić zwycięzcę ubiegłotygodniowego konkursu. Na pytanie, gdzie znajduje się przedstawiona na zdjęciu płaskorzeźba i jaka wiąże się z nią historia, odpowiedziało kilkanaście osób. W żadnej odpowiedzi nie udało się zawrzeć wszystkich dostępnych wiadomości, jednak jury ostatecznie uznało, że nagroda, voucher do kina Cinema 3D, powędruje do pani Agaty Pojasek. Zanim jednak odpowiedź na zagadkę nr 12, kolejne pytanie.

Zagadka nr 13:

Te typowo wiejskie zwierzęta zdobią bardzo reprezentacyjny obiekt. Gdzie zostały umieszczone, co symbolizują? Na zdjęciu nie widać ważnego fragmentu całości. Co schowaliśmy? Osoba, która nadeśle najpełniejszą odpowiedź, otrzyma voucher do kina Cinema 3D na dowolnie wybrany seans.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 27 października, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 12”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 27 października na portalu Swidnica24.pl. Także 27 października kolejna zagadka!

Odpowiedź pani Agaty Pojasek na zagadkę nr 12:

Pokazany na zdjęciu budynek mieści się na ulicy Grodzkiej 7. Jest to wejście do kawiarni Teatralna skręcając w prawo; a skracając w lewo mieści się obecnie  Alior Bank. Fragment portalu z 1551 r. Kamienny lew jest podparciem dla archiwolty; powyżej wyrzeźbione popiersie kobiety – żony właściciela domu, burmistrza Erazma Freunda. Symetrycznie po drugiej stronie portalu znajduje się także kamienny lew, powyżej wyrzeźbione popiersie właściciela domu, burmistrza Erazma Freunda.

Z dawnej kamienicy zburzonej w latach 50. XX wieku zachował się jedynie portal i to właściwie ten jego fragment z 1551 roku, który został wmurowany w powstały budynek.
Erasmus Freund (ur. ok. 1504 zm. 5 lutego 1578) w 1551 wybudował kamienicę na obecnej ulicy Grodzkiej 7. Był on jednym z bardziej znanych patrycjuszy świdnickich oraz burmistrzem miasta Świdnicy przez wiele lat. Pochodził ze znanej rodziny, której członkowie od dawna odgrywali ważną rolę w życiu społeczno – politycznym miasta.
Kształcił się na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą (jego nazwisko widnieje na liście nowo przyjętych studentów z datą 1519).
Obramienie portalu niegdyś posiadało węgary perspektywicznie ścięte, z niszami siedziskowymi, jednak w latach 60. XX wieku portal pozbawiono partii dolnych. Obramienie wieńczą rzeźbione lwy podtrzymujące baldachim niszy. W miejscu klucza znajduje się kartusz, prawdopodobnie niegdyś polichromowany, z wizerunkiem orła śląskiego, który być może był wyrazem urzędniczych lub politycznych aspiracji właściciela. Portal opracował lokalny, sprawny warsztat, co widać w znajomości ornamentyki włoskiej (dekoracja płycionowo – rozetowa, konchy, czy medaliony), jednak bez rozumienia antycznych zasad i schematów kompozycyjnych.
Kamienica umieszczona jest także w legendzie świdnickiej:
„Ścięcie rycerza Taussdorfa”
… „W niedzielę 27 lipca 1572 r. w winiarni przy obecnej ulicy Grodzkiej w Świdnicy spotkali się na uczcie młodzi szlachcice oraz synowie patrycjuszy, w tym także Franciszek i Krzysztof Freund oraz rycerz Taussdorf.”
Całą legendę można przeczytać na stronie Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Ulica Grodzka w około 1945 roku nazywała się ulicą Michała Roli-Żymierskiego, w w latach 1954-1992 ulica Karola Świerczewskiego.

Poprzedni artykułBędą dwie kwesty
Następny artykułBłysnęli formą w Dziadowej Kłodzie