Strona główna Wydarzenia Świebodzice Będzie miejską spółką

Będzie miejską spółką

0

Rada Miejska Świebodzic zdecydowaną większością głosów poparła projekt uchwały dotyczący przekształcenia Zakładu Gospodarki Komunalnej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą w stu procentach własnością Gminy Świebodzice – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

Zdjęcie UM w Świebodzicach

Przekształcenie zakładu budżetowego, jak tłumaczył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, jest koniecznością w obliczu nowej ustawy śmieciowej, która wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2013 roku. ZGK mając status zakładu budżetowego, nie mógłby uczestniczyć w przetargach na wywóz śmieci, które gmina będzie zobowiązana ogłaszać.

– W postępowaniach przetargowych mogą uczestniczyć tylko spółki prawa handlowego – wyjaśniał radnych burmistrz. – Kolejnym ważnym argumentem jest fakt, że tzw. opłata śmieciowa będzie według nowych zasad trafiać bezpośrednio do budżetu gminy. To dla zakładu budżetowego oznacza brak połowy wpływów do swojej kasy – a co za tym idzie brak wystarczających środków na funkcjonowanie. Wreszcie, co także nie jest bez znaczenia, musimy zadbać o utrzymanie miejsc pracy w ZGK.

Zakład Gospodarki Komunalnej zatrudnia 60 osób. Oprócz gospodarki odpadami zajmuje się także utrzymaniem czystości w mieście.

Poprzedni artykułPrezydent nagrodził nauczycieli
Następny artykułCzas na kolejne piłkarskie emocje