Strona główna Temat dnia Awantura o pomarańczę

Awantura o pomarańczę

0

Można było pomyśleć, że idzie o niezwykle cenny przedmiot. Michał Marczewski i Katarzyna Natanek z III LO niezwykle sugestywnie zagrali skonfliktowaną parę znajomych. Wszystko działo się na sali sądowej i choć kłótni towarzyszyły salwy śmiechów widowni, sprawa szła o poważne, życiowe problemy. Młodzież z trzech świdnickich liceów uczyła się dzisiaj, czym jest mediacja.

Po raz pierwszy z inicjatywy Sądu Okręgowego w Świdnicy i grupy mediatorów w nietypowy sposób obchodzony był Światowy Dzień Mediacji. Ta forma rozwiązywania sporów – od karnych, przez gospodarcze po rodzinne, wciąż jest niezwykle rzadko stosowana. – Kiedy wejdziecie już w dorosłe życie, pewnie konflikty was nie ominą – przekonywał Wojciech Orłowski, pomysłodawca scenki z pomarańczą. – To może być choćby spór z właścicielem mieszkania, które wynajmiecie już jako studenci. Nie zawsze i nie każda sprawa musi szukać rozwiązania na drodze sadowej. Konflikt można zażegnać przy udziale mediatora, bezstronnej osoby, która w poufnych warunkach pomaga zawrzeć ugodę.

Jak to się dzieje, uczniowie oglądali podczas mini przedstawienia z pomarańczą w roli głównej. Okazało się, że każda ze stron chciała coś innego – Kasia potrzebowała skórkę do ciasta, Michał – miąższ na sok.  Do wyjaśnienia doprowadziły pytania mediatora. – To oczywiście żartobliwa formuła, jednak na tym właśnie polegają mediacje – dogadać się, doprowadzić do ustalenia, na czym każdej ze stron zależy. To także nauka kompromisu – tłumaczył Wojciech Orłowski. O tym, w jakich przypadkach warto korzystać z tej formy rozwiązywania sporów, mówiły także mediatorki Katarzyna Stefanienko i Ewa Krzeczkowska. Gospodarzem spotkania była sędzia Agnieszka Połyniak.

Do propagowania mediacji włączyły się obok sądu także prokuratury okręgu świdnickiego. W 2011 roku w sprawach prowadzonych przez prokuratury podległe Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy przeprowadzono 23 postępowania mediacyjne, z których 20 zakończonych zostało ugodą. Dzięki wyznaczonemu przez sąd mediatorowi ugodę zawarły także władze Świdnicy z inwestorem, który planuje budować galerię handlową w Zaułku Świętokrzyskim.

asz

Poprzedni artykułAlpejski koncert
Następny artykułPiętnastolatkowie zagrają w piłkę nożną