Strona główna Kultura Autor „Śmierci w Breslau” w Świdnicy

Autor „Śmierci w Breslau” w Świdnicy

3

Autor kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji, odwiedzi Świdnicę. Marek Krajewski z czytelnikami spotka się w Miejskiej Bibliotece Publicznej 16 października o godzinie 18:00. Na spotkanie wstęp wolny.

Marek Krajewski jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas sześć tomów: Śmierć w BreslauKoniec świata w BreslauWidma w mieście BreslauFestung BreslauDżuma w Breslau oraz Głowa Minotaura. W 2008, wspólnie z Mariuszem Czubajem, kryminałem rozpoczął nowy cykl, którego akcja książki dzieje się w czasach współczesnych w Gdańsku, a bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater. Do tej pory ukazały się dwa tomy:Aleja samobójców i Róże cmentarne. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski.

W opublikowanej w 2009 Głowie Minotaura, której akcja dzieje się w okresie międzywojennym we Lwowie, głównym bohaterem obok Eberharda Mocka staje się komisarz Edward Popielski. Stał się on główną postacią nowego cyklu, którego pierwszą pozycją jest powieść Erynie, drugą Liczby Charona, a trzecią Rzeki Hadesu.

Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych miasta Breslau, a ostatnio także Trójmiasta i Lwowa.

red/wikipedia

Poprzedni artykułDo trzech razy sztuka?
Następny artykułGdzie była Martynka?