Nie muszą działać w sformalizowanych organizacjach, ale po prostu na rzecz lokalnej społeczności. Po raz siódmy Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych wyłoni laureatów w konkursie „Akcja Akacja, Akcja Dąb”. Wśród zwycięzców w poprzednich edycjach nie ma jeszcze mieszkańców powiatu świdnickiego. Można to zmienić, zgłaszając do 7 października kandydatury.
– Idea konkursu pozostaje niezmienna od siedmiu lat, wciąż poszukujemy pełnych inwencji kobiet i mężczyzn, którzy zmieniają świat na lepszy – informują organizatorzy. – Nasza akcja promuje i nagradza kobiety oraz mężczyzn, którzy w sposób wyjątkowy działają na rzecz innych osób i swojego otoczenia. Laureaci konkursu w Parku im. Edyty Stein we Wrocławiu zasadzą drzewka akacji i dębu, jako symbole ich wkładu w rozwój środowisk lokalnych Dolnego Śląska.
Dla kogo jest ta nagroda?
Dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku, którzy:
- są liderami w swoich środowiskach, ale nie muszą funkcjonować w sformalizowanej organizacji, czy działać jedynie na rzecz kobiet lub mężczyzn;
- swoim działaniem promują otwartość i tolerancję;
- działają w sposób innowacyjny, który jest możliwy do powtórzenia w innych środowiskach;
- inspirują i angażują do działania innych;
- prowadzą działalność o charakterze społecznym.
W latach ubiegłych laureatkami konkursów „Akcja Akacja, Akcja Dąb” byli:
- rok 2006 – Hanna Ilnicka – Stowarzyszenie Kobiet „Interclub Femina” w Zgorzelcu
- rok 2007 – Barbara Bykowska – Międzynarodowe Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostriz
- rok 2008 – Bożena Łoposzko – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Chorych „SONICH” w Kobierzycach
- rok 2009 – Bożena Mulik – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Izerskie”
- rok 2010 – Agnieszka Pasławska – Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci oraz Pan Marek Sadowski – Stowarzyszenie Regionalne „Nadodrzański Zakątek”
- rok 2011 – Alicja Szatkowska – Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz ks. Franciszek Głód z Fundacji Albertówka
Kto i jak może zgłaszać kandydatów?
Każdy, kto zna kobietę/mężczyznę, których działalność odpowiada wyżej wymienionym warunkom może zgłosić swoich kandydatów listownie, mailowo lub faksem wypełniając formularz zgłoszeniowy w którym należy krótko opisać, dlaczego zgłaszana osoba zasługuje na zwycięstwo w konkursie Akcja Akacja i Akcja Dąb. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.dfop.org.pl
Kto organizuje?
Organizatorem konkursu jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, która zrzesza i reprezentuje aż 121 dolnośląskich organizacji pozarządowych. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Partnerem udzielającym wsparcia merytorycznego i informacyjnego jest Stowarzyszenie Aktywność Kobiet (www.aktywnosckobiet.pl).


![Przeznaczyli prawie 15 milionów na remont dróg. Zakończono prace na kolejnych dwóch odcinkach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/wyremontowane-drogi-powiatowe-2025.12-mix-238x178.jpg)



![Świdniccy kryminalni zabezpieczyli prawie 9 kg niedozwolonych substancji [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-Swidnica-100x75.jpg)
![Uszkodzone przyłącze gazowe w Świebodzicach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/3-100x75.jpeg)


![Świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA wkrótce w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)
![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)