Strona główna Bez kategorii Miasteczko spokojnej starości w Świdnicy

Miasteczko spokojnej starości w Świdnicy

21

Na terenie dawnej fermy lisów niedaleko szpitala Latawiec ma powstać nowoczesny, parterowy ośrodek dla seniorów. Inwestor, do którego udało się dotrzeć naszej redakcji, wstępnie potwierdził, że zabezpieczył pod przyszłą inwestycję bardzo atrakcyjnie zlokalizowaną 3-hektarową działkę z parkiem.

źródło Google Maps

Pierwsze prace związane z realizacją projektu mają ruszyć już w 2013 r. W placówce, która ma spełniać wszystkie wymogi dla Domów Pomocy Społecznej, będzie miejsce dla 240 osób. Inwestor, który na razie nie chce ujawniać swojej tożsamości, zapewnia, że będzie to miejsce, w którym poszanowanie godności osoby starszej będzie priorytetem.

W szeregowej zabudowie powstaną mieszkania z oddzielnymi wejściami i mini ogródkami. Zostaną wytyczone wygodne alejki do spacerów. W części wspólnej znajdą się m.in.: 2 jadalnie i sala do rehabilitacji. Nie zabraknie też parkingu dla odwiedzających i pracowników obiektu. Wszyscy pensjonariusze zostaną objęci opieką medyczną. Jednocześnie – jak planuje inwestor – warunki będą takie, jak w domu. To ma być miejsce, w którym z godnością i w przyjaznych warunkach osoby starsze spędzą część swojego życia.

Ośrodek zostanie wybudowany tuż przy granicach Świdnicy, ale na terenie gminy wiejskiej Świdnica.

– Nie chcemy zbyt wcześnie wypowiadać się na ten temat, by nie zapeszyć – zgodnie mówią wójt Teresa Mazurek i starosta Zygmunt Worsa, pytani o inwestycję. Zapewniają, że jeśli dojdzie do realizacji planów, inwestor będzie mógł liczyć na wsparcie samorządów w sprawach formalnych. – Oczywiście chętnie będziemy jako gmina współpracować także po zakończeniu budowy, ale w tej chwili za wcześnie jest na konkretne deklaracje – dodaje Teresa Mazurek. Wójt gminy Świdnica od dawna zapowiadała, że doprowadzi do budowy Domu Spokojnej Starości na terenie gminy. O wsparciu dla takiej inicjatywy mówił również starosta. Problemem pozostawały fundusze. Czy inicjatywa prywatnego przedsiębiorcy rozwiąże problemy braku Domu Pomocy Społecznej w powiecie świdnickim? Wiele zależy również od ceny, jaką będą musieli płacić pensjonariusze.

O Dom Seniora walczą sami seniorzy. Troje sąsiadów z ulicy Jodłowej w Świdnicy zebrało 2200 podpisów pod petycją do starosty, prezydenta Świdnicy i wójt gminy Świdnica.

Poprzedni artykułAkacje i dęby dla społeczników
Następny artykułTesco zmienia front