Strona główna Polityka Podpisy warte 8 miliardów złotych

Podpisy warte 8 miliardów złotych

21

Prezydent Wojciech Murdzek popiera akcję „Stawka większa niż 8 mld”. Ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod projektem Ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego trwa. Aby trafiła pod obrady Sejmu 100.000 osób musi poprzeć projekt. Zebranych zostało już ponad 90 tys. głosów poparcia.

Jak policzył Związek Miast Polskich, gra idzie faktycznie o 8 miliardów złotych rocznie. W przypadku Świdnicy lekko licząc jest to kilka milionów złotych rocznie. Ta sytuacja ma miejsce od kilku lat, gdy narzucane prawem na samorządy nowe bądź dodatkowe obowiązki nie skutkowały rekompensatą finansową. To się odbija na funkcjonowaniu miast i coraz głośniej krzyczymy, że dłużej tak być nie może, bo chodzi o gigantyczne środki. Projekt obywatelski, który sam poparłem ma sprawić, że ten problem zostanie naprawiony. Nie upominamy się o pieniądze dla siebie, a dla mieszkańców na inwestycje i rozwój miast – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i przewodniczący Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów.

O co idzie walka?

Organizatorzy:

• Walczymy o rozwój lokalny i inwestycje,

• Nie zgadzamy się na to, aby samorządy traciły 8 MLD zł rocznie przez nieprzemyślane zmiany legislacyjne,

• Dotychczasowa polityka centralna zagraża stabilności finansowej samorządów,

• Chcemy przesunięcia pieniędzy podatników z budżetu centralnego do ich własnych gmin,

• Chcemy rzetelnej, merytorycznej debaty na temat samorządowych finansów.

Podpisy pod obywatelskim projektem społecznym można składać do najbliższego piątku, 21 września w Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy przy ul. Długiej 33 w godz. 9.00-19.00.

Akcję wspierają: prof. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Poprzedni artykułWypadek na skrzyżowaniu [FOTO]
Następny artykułDodatkowe poselskie dyżury