Strona główna Kultura Wielkie święto parowozów i lokomotyw

Wielkie święto parowozów i lokomotyw

13

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kolei. Już za tydzień, w sobotę 29 września do Jaworzyny Śląskiej zjadą wyjątkowe parowozy i lokomotywy spalinowe. Dwa osobne wydarzenia szykują Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Punktem wspólnym będzie niecodzienne spotkanie w samo południe na jaworzyńskiej stacji. Wystawa lokomotyw i Gala Parowozów uświetnią Dni Jaworzyny Śląskiej.

I Wystawa Lokomotyw Spalinowych w Polsce – “Historia i Współczesność”

Wystawa lokomotyw spalinowych potrwa od 12:00 do 18:00 na stacji Jaworzyna Śląska. Dla celów wystawy zostanie zamknięty tor stacyjny nr 4 na peronie 2. W wystawie udział weźmie unikatowa kolekcja lokomotyw spalinowych należąca do Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

Będą to trzy lokomotywy z początku lat pięćdziesiątych (Ls40-4063) oraz jej następczyni lokomotywa serii Ls60-5927, która jest unikatem, ponieważ została, jako pierwsza z tej serii, wyprodukowana w roku 1961. Trzecia lokomotywa SMKJ to SM03-232. Warto zaznaczyć, że wszystkie te lokomotywy są własnoręcznie remontowane przez członków stowarzyszenia, a na dzień dzisiejszy oprócz Ls40, która właśnie przechodzącej remont kapitalny są w pełni sprawne, o czym w dniu wystawy będzie można się przekonać. Podczas wystawy nie zabraknie również nowocześniejszych lokomotyw takich jak lokomotywa TRAXX  firmy Lotos Kolej czy zmodernizowanych  lokomotyw serii, SM42 i ST44 PKP Cargo S.A oraz klasycznej  lokomotywy serii SM42 firmy STK Wrocław i ST44 S&K Train Transport.

Podczas wystawy będzie można wejść do każdej z lokomotyw wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie na lokomotywie oraz w  kabinie maszynisty.  Maszyniści lokomotyw z przyjemnością opowiedzą o tajnikach związanych z pracą maszynisty oraz o budowie lokomotyw. Oprócz wystawy lokomotyw członkowie stowarzyszenia przygotują wystawę pamiątek kolejowych i tablice ze zdjęciami lokomotyw spalinowych poruszających się po polskich torach oraz wiele innych atrakcji.  !

Program:

12.00 uroczyste otwarcie ekspozycji –  przemówienia zaproszonych gości

14.00 rozpoczęcie przejazdów drezyną ręczną

18.00 zamknięcie ekspozycji

Organizatorem I Wystawy Lokomotyw Spalinowych w Polsce „ Historia i Współczesność” jest Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, a impreza jest realizowana z prywatnej inicjatywy i środków pieniężnych Stowarzyszenia. Partnerzy: PKP PLK S.A Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu, Lotos Kolej, STK Wrocław, PKP Cargo S.A Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu, S&K Train Transport z siedziba w Zielonej Górze, Urząd Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.

Gala Parowozów:

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do udziału w Drugim Międzynarodowym Zlocie Zabytkowych Lokomotyw GALA PAROWOZÓW 2012.

W tym roku gościć będziemy parowozy z Niemiec, Czech i Polski. Odwiedzą nas m.in. pasażerskie parowozy BR35 1019-5 i Ol49-59,
niemiecka  lokomotywa wojenna BR52 8080-5, czechosłowacki parowóz manewrowy 213.901 oraz polska lokomotywa towarowa TKt48-18.

Wystawie lokomotyw, przez cały dzień, towarzyszyć będą pokazy obsługi i manewrowania. Odwiedzający z bliska będą mieli okazję podejrzeć pracę drużyn parowozowych i przygotowanie parowozów do pracy – m.in. nawęglanie i nawadnianie.

Szczególną atrakcją dla koneserów teatru i muzyki alternatywnej będzie wieczorny koncert na terenie muzeum. W rolę aktorów wcielą się parowozy, które w szczególnej aranżacji w otoczeniu świateł, pary i fantastycznych dźwięków twórców zespołu Babu Król stworzą niepowtarzalne artystyczne wrażenia. Parowozy z “duszą” w towarzystwie olbrzymich lalek, stworzonych i poruszanych przez członków grupy teatralnej ,,Klinika Lalek”, zaprezentuje bajeczny świat opowiedziany oczami maszyn epoki pary.

Ramowy program Gali Parowozów

12:00 Przywitanie parowozów na Stacji Jaworzyna Śląska,

12:30 Przejazd lokomotyw do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku,

13:00 – 18:00 Gala Parowozów; wystawa i pokazy zabytkowego taboru,

19:00 Premiera spektaklu “Biała Lokomotywa”

Program ma charakter ramowy i organizator zastrzega sobie prawo do dokonania zmian.

Bilety wstępu:

* Gala Parowozów; Dorośli 15,00 zł, Dzieci i Młodzież 12,00 zł;
* Spektakl “Biała Lokomotywa”; 30,00 zł

UWAGA KIEROWCY:

W związku z wystawą, Galą Parowozów i Dniami Jaworzyny 29 września zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. Ulica 1 Maja na odcinku od skrzyżowania z ulicą Pocztową do wjazdu na targowisko zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów. Od godziny 4:00 dnia 29.09.2012 r. do godziny 11:00 dnia 30.09.2012 r. ruch pojazdów będzie możliwy ulicami Pocztową i Kościuszki. Plan sytuacyjny przedstawia załączona mapka.

29 września 2012 roku w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP, na ulicy 1 Maja odbędą się:

• Część powitalna „Gali Parowozów” – od 11:30 do 14:00
• Impreza artystyczno-rozrywkowa z okazji święta miasta – od 14:00 do 23:00
• Jarmark Jaworzyński – od 11:00 do 23:00