Strona główna Wydarzenia Świdnica Sentymentalna podróż na Kresy

Sentymentalna podróż na Kresy

0

Ponad 50 mieszkańców Świdnicy wyruszy w sobotę, 22 września do Lwowa i dalej do Kamieńca Podolskiego. – Pojadą przede wszystkim kombatanci zrzeszeni w niemal wszystkich, działających w naszym mieście organizacjach i stowarzyszeniach. Tę podróż obiecałem im już wiele miesięcy temu i nareszcie wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik – radości nie kryje radny Tadeusz Grabowski, który wraz z Karolem Liwirskim, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizował podróż.

Dla wielu osób podróż będzie miała charakter sentymentalny, dla innych – poznawczy. – Będą wśród nas uczniowie i nauczyciele naszej świdnickiej szkoły mundurowej, ZS nr 3, którzy w sposób szczególny wspierają działania środowisk kombatanckich – dodaje Tadeusz Grabowski. Cała grupa przez pierwsze dwa dni będzie zwiedzała Lwów pod przewodnictwem aktorki i dziennikarki  Anny Gordijewskiej. Zrządzeniem losu w tym czasie w katedrze lwowskiej 5-lecie biskupstwa we Lwowie i 25-lecie posługi kapłańskiej będzie świętował arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Zawieziemy JE list gratulacyjny od biskupa świdnickiego, a także obraz autorstwa naszej rodzimej artystki, Kamy Karst – mówi radny. W planach są również odwiedziny na polskich nekropoliach, gdzie uczestnicy wyprawy zapalą specjalnie przygotowane znicze, ozdobione polskimi symbolami.

Ze Lwowa kombatanci przez kilkanaście miejscowości dotrą do Kamieńca Podolskiego i wreszcie do Jaremczy, znanego przed wojną polskiego ośrodka wypoczynkowego. – W planach mamy wiele spotkań z rodakami, mieszkającymi na tamtych terenach. W prezencie zwieziemy im książki, zebrane m.in. przez uczestników wyjazdu – mówi Tadeusz Grabowski. Powrót do Świdnicy zaplanowano na 29 września.

Wyjazd dofinansują miasto, powiat i gmina Świdnica. Każdy z uczestników zapłaci z własnej kieszeni 550 złotych.

Poprzedni artykułMecz na szczycie dla Książnicy
Następny artykułMasz pomysł na firmę? Zgłoś się do Debiutu