Strona główna Kultura Pamięć o Starym Doktorze. Uroczystości Roku Korczakowskiego

Pamięć o Starym Doktorze. Uroczystości Roku Korczakowskiego

0

Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka. Znakomitego pedagoga i pisarza przypomną także wystawy i uroczystości w Świdnicy oraz Żarowie. O jego roli w propagowaniu praw dziecka mówić będą m.in. legenda Solidarności, Henryka Krzywonos-Strycharska i profesor Barbara Smolińska-Theiss. W Żarowie imieniem Janusza Korczaka zostanie nazwana ulica przy gimnazjum.

Pomysł Roku Korczakowskiego zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. W tym roku przypadają dwa ważne wydarzenia – 70. rocznica śmierci Starego Doktora, jak go nazywano, w obozie zagłady w Treblince i 100. jubileusz założenia przez niego Domu Sierot, który mieścił się przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Janusz Korczak był prekursorem prawdy o tym, że dziecko jest autonomiczną osobą, która posiada własną godność, zainteresowania, potrzeby i prawa. Rok 2012 ma o tym przypomnieć, zwrócić większą uwagę na problem nieletnich i bezbronnych oraz poprawić ich sytuację.

Ten podwójny jubileusz obchodzony jest w całej Polsce, także w  Świdnicy. Organizacją uroczystości zajęła się Miejska Biblioteka Publiczna. – Impreza była planowana od dłuższego czasu – mówi Andrzej Protasiuk. Jej inicjatorem był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który jest świdniczaninem, dlatego nie można było zostać obojętnym na to wydarzenie. Ponadto idee Korczakowskie są bliskie bibliotece miejskiej, która z chęcią i zapałem zabrała się za zorganizowanie tej uroczystości. Zaplanowane atrakcje są skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych mieszkańców. Do południa przewidziano zajęcia dla dzieci i młodzieży. O godzinie 10 rozpoczną się warsztaty na podstawie książki „Jest taka historia”, które poprowadzą znane pisarki – Beata Ostrowicka i Jolanta Richter – Magnuszewska. Ta pierwsza już po raz kolejny będzie współpracowała ze świdnicką młodzieżą. W lutym br. autorka prowadziła zajęcia literacko – plastyczne realizowane w ramach polsko – czeskiego projektu „Literackie inspiracje”. Owocem tego spotkania była książka, którą stworzyła wraz z podopiecznymi. Prace i efekty wrześniowych warsztatów zobaczymy jeszcze tego samego dnia, 14 września. W zajęciach weźmie udział trzydzieścioro dzieci ze świdnickich szkół. O godzinie 12.00 przybyli spotkają się z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem, Henryką Krzywonos – Strycharską oraz prof. Barbarą Smolińską – Theiss, którzy należą do Komitetu Honorowego Obchodów Roku Janusza Korczaka. Goście opowiedzą o idei uroczystości i całego roku, a także przybliżą biografię Janusza Korczaka.

Druga część spotkania będzie skierowana do nauczycieli placówek dydaktycznych oraz innych zainteresowanych. O 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Nie ma dzieci – są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.” Na terenie biblioteki będzie można obejrzeć dwie ekspozycje: jedna dotyczy historii, życia Starego Doktora, natomiast druga zawiera pokonkursowe prace plastyczne wykonane przez studentów szkół plastycznych oraz profesjonalnych artystów. Po otwarciu wystawy zaplanowano wystąpienie Korczakowskie, na którym wysłuchamy referatów na temat Janusza Korczaka, jego działalności i twórczości. Nie zabraknie wykładów na temat wychowywania dzieci oraz ich praw. Spotkanie będzie połączone z promocją książki Janusza Korczaka „Prawidła życia”. Zainteresowani będą mogli kupić ją w wyjątkowej cenie. Ta i inne lektury tego autora dostępne są również w naszej bibliotece.

Mieszkańcy Żarowa również hucznie będą obchodzić ten dzień. 14 września nowo powstała alejka przy Orliku zostanie oficjalnie nazwana imieniem Janusza Korczaka. O 10.15 wstęgę przetną burmistrz Żarowa Leszek Michalak oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Z tej okazji dzieci ze wszystkich szkół w gminie przyjadą w to miejsce wraz z wycieczką rowerową. Następnie uczniowie zamkną swoje marzenia w kapsule Dziecięcych Marzeń, która zostanie umieszczona w tym właśnie miejscu. Z uroczystością będzie powiązana akcja na rzecz chorej na białaczkę czteroletniej Natalki Fedak. Na zakończenie, o godzinie 10.45, Rzecznik Praw Dziecka wygłosi wykład dla uczniów gimnazjum.

Sylwia Poznańska

Poprzedni artykułPary pierwszej rundy piłkarskiego Pucharu Polski
Następny artykułW Rajdzie Wisły dadzą z siebie 110%