Strona główna Wydarzenia Żarów Mamut z Krukowa na wystawie

Mamut z Krukowa na wystawie

6

Kilkadziesiąt odnalezionych niedaleko Krukowa (gmina Żarów) kości mamuta można już oglądać na wystawie w Żarowskiej Izbie Historycznej. Ekspozycje uzupełniają zabytki archeologiczne datowane od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Wystawa, której współorganizatorem jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, będzie czynna do 17 października.

 – Po siedmiu latach wreszcie żarowianie mogą  zobaczyć szczątki znalezione na terenie naszej gminy. Znalezisko doczekało się już kilku opracowań naukowych, a Uniwersytet Zachodniej Australii w Perth potwierdził, że są to szczątki dwóch mamutów – w wieku od 18 do 50 lat, wzrostu około 3 metrów i 7 ton wagi – wyjaśnia archeolog Bogdan Mucha z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. – To bardzo cenne znalezisko z wielu powodów. Po pierwsze ta wystawa pokazuje, że warto szukać, bo takie zwierzęta naprawdę żyły na naszym terenie, z drugiej strony pokazuje aktywność wielu osób, które przyczyniły się do powstania tej wystawy, a wreszcie to nieoceniona wartość dydaktyczna dla naszych uczniów – mówi burmistrz Żarowa Leszek Michalak.

Szczątki mamutów odnaleźli  roku Monika i Daniel Bryl, małżeństwo z Krukowa. – To była fajna przygoda naszego życia. Zawsze lubiliśmy podróżować, zwiedzać, wędrować po naszych terenach. Podczas jednej z takich wędrówek na żwirowni koło Krukowa na drodze znaleźliśmy kość dość znacznych rozmiarów. Zainteresował mnie żółty piach, którym była pokryta. Pomyślałem, że na pewno pochodzi ze żwirowni. Poszliśmy tam. Jak się okazało w ścianach wystawały inne kości – wspomina Daniel Bryl.

Do tej pory w Polsce odnajdywane były zazwyczaj pojedyncze kości mamutów. W Krukowie było ich znaczne nagromadzenie. Liczące 20 tysięcy lat szczątki prehistorycznego zwierzęcia zostały odnalezione w 2005 roku. Wśród prezentowanych na wystawie  kości znajdują się: prawa łopatka, fragment łopatki lewej, 2 kręgi piersiowe, 2 kręgi piersiowe z wyrostkiem, wyrostek kolczysty kręgu piersiowego, kość krzyżowa, kość miednicza prawa, kość miednicza lewa, kość goleniowa prawa, fragment ciosu, fragment kości długiej (udowej), fragment kości płaskiej i długiej udowej, kość udowa, fragmenty żeber, fragment kości strzałkowej oraz fragmenty kości nieoznaczonych i fragmentów żeber. Całości dopełni fragment kości udowej prehistorycznego konia oraz krzemienny wiór będący najstarszym śladem pobytu człowieka w pobliskich okolicach Żarowa – datowany na okres paleolitu górnego 40-14 tys. lat p.n.e.

Dzięki umowie zawartej pomiędzy Instytutem Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a Żarowską Izbą Historyczną działającą w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, ten unikalny pod względem liczebności nagromadzonych kości zespół szczątków mamuta na stałe trafił do Żarowa. Wystawę archeologiczną pt. „Krukowski Mamut” można podziwiać do 17 października w każdą środę od godziny 10.00 do 17.00 oraz w niedzielę od 11.00 do 14.00. Wstęp bezpłatny.

Zdjęcia UM w Żarowie

Poprzedni artykułTeam Krysiak/Gacek najlepszy w klasie Gość i Opel Cup
Następny artykułPrzybyło biletomatów