Strona główna Konkursy Co to, gdzie to?

Co to, gdzie to? [KONKURS]

0

Dzik, zaprezentowany na zdjęciu przed tygodniem, nie miał szans! Nadeszło kilkadziesiąt prawidłowych odpowiedzi, wskazujących nie tylko miejsce, w którym się znajduje, ale i historię blaszanego „kuraka”. Wyłonienie zwycięzcy nie było łatwe. Ostatecznie uznaliśmy, że najpełniejszą odpowiedź dała pani Agnieszka Kaniewska i to do niej wędruje voucher na dowolnie wybrany film w Cinema 3D. Gratulujemy!

Odpowiedź pani Agnieszki Kaniewskiej:

Zwierzę widoczne na zdjęciu to dzik, umieszczony na stacji trafo, która umiejscowiona jest w bliskiej odległości mostu nad Bystrzycą, skrzyżowanie ulic Westerplatte i Śląskiej. Stacja trafo została oddana do użytku w 1925 roku i po dziś dzień spełnia swoją rolę,  która polega na rozdzielaniu energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć.
Dzik natomiast jest umieszczony w herbie Świdnicy, w czwartym srebrnym polu. Ma on znaczenie odwagi i męskości. Na pozostałych polach znajdują się dwie złote korony i gryf. Gryf znajdujący się na tarczy herbowej w srebrnym polu symbolizuje dzielność rycerską, natomiast korona jest symbolem władzy i zwycięstwa.
Herb ten, który był najdłużej używany w historii miasta nawiązuje do starego herbu księstwa świdnickiego. Został on nadany miastu Świdnica w 1452 roku przez króla czeskiego Władysława Pogrobowca. Równocześnie w 1452 r. rada miejska nakazała wykonać pieczęć z nowym herbem, która miała być stosowana na wszystkich ważnych dokumentach miejskich. W roku 1501 pieczęć uległa modyfikacji. Pieczęć odtwarzała herb w strukturze heraldycznej tzn. tarcza w krzyż prosty dzielona na cztery pola z wyobrażeniami dawnych motywów: gryfa w polu II, dzika w polu III oraz królewskiej korony w dwóch pozostałych polach. Taki herb, obowiązywał do 1966 roku kiedy to Uchwałą Nr IX/38/66 Miejskiej Rady Narodowej w Świdnicy z dnia 19 kwietnia 1966 roku wprowadzono nowy herb miasta. Złamał on tradycję historyczną herbu, gdyż przedstawiał jedynie czerwonego gryfa umieszczonego na polu srebrnym lub białym. Herb w tej postaci używany był aż do roku 1999. W tym roku uchwałą Rady Miasta powrócono do pierwotnego, historycznego herbu miasta.

Zagadka nr 6:

Za tym niepozornym i mocno nadgryzionym zębem czasu kamieniem kryje się niezwykła opowieść. Gdzie stoi ów kamień, dlaczego właśnie w tym miejscu i co upamiętnia? Autor najpełniejszej odpowiedzi otrzyma w nagrodę voucher do kina Cinema 3D.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 8 września, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to?”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 8 września na portalu Swidnica24.pl. Także 8 września kolejna zagadka!

Ze względu na charakter konkursu komentarze zostały wyłączone.

Poprzedni artykułRocznica w Gross – Rosen
Następny artykułBiegiem przez Świdnicę