Zabrzmiały barokowe organy

  0

  Koncert we wtorkowy wieczór był wyjątkowy. To jedyny występ solisty w tegorocznym programie Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Na organach w Kościele Pokoju zagrał Marcin Armański. Zaprezentował  szereg wariacji, wśród utworów były dzieła Dietricha Bustehude, Johanna Fischera czy Williama Byrda.  Muzykę poprzedziło krótkie wprowadzenie pastora Waldemara Pytla nie tylko o specyfice instrumentu małego, ołtarzowego, na którym zagrał Armański, ale także tych monumentalnych organów, które, ze względu na bardzo zły stan, nie są używane. Recital składał się z utworów,  które, choć nie były długie, to bardzo trudne do wykonania. Fantastycznie dobrane, stanowiły świetną oprawę muzyczną dla wnętrza Kościoła Pokoju.

                  Dzisiejszy koncert w katedrze o godzinie 19:30 także będzie nietypowy. Oktet wokalny OCTAVA ensemble pod kierownictwem muzycznym Zygmunt Magiery wykona Missa Octava a 8. Jest to msza pisana na osiem głosów, śpiewana w dwóch cztero-głosowych chórach, które rozmawiają ze sobą jakby na zasadzie echa, kanonu.

                  Grupa OCTAVA esemble jest zespołem poszukującym, otwartym na różne gatunki muzyki – współpracowali m.in. z Portishead i Krzysztofem Pendereckim). Jednak to, w czym się specjalizuje, to wykonawstwo muzyki XVI i XVII wieku. Oktet jest wielokrotnym laureatem najbardziej prestiżowych przeglądów, m.in. zdobywcą Grand Prix Legnica Cantat.

                  Adrianna Woźniak

  Wstęp na koncerty: bilet normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.  Bilety będzie  można kupić  w Informacji Turystycznej w Rynku, w Baroccafe na placu Pokoju i w Kościele Pokoju lub przed koncertami.

   Program XIII Festiwalu Bachowskiego

  śr 1 VIII Katedra 19.30

  Hans Leo HASSLER Missa Octava a 8

  OCTAVA ENSEMBLE

  cz 2 VIII kościół św. Krzyża 19:30

  TROMBONE GRANDE

  Monteverdi de Rore Taeggio Speer Scheidemann Cesare Gabrieli

  OLTREMONTANO / Wim Becu

  pt 3 VIII Katedra 19.30

  FILI MI ABSALON

  Isaac Josquin Gombert Scheidemann Scheidt Schütz

  Ralf Rhiel bas

  OLTREMONTANO / Wim Becu

  sb 4 VIII Kościół Pokoju 18.00
  HÄNDEL Ariodante
  Michaela Selinger Marzena Lubaszka Justyna Ilnicka
  Piotr Olech Karol Kozłowski Jacek Jaskuła Paweł Brożek
  CAPELLA CRACOVIENSIS Andreas Spering

  nd 5 VIII Kościół Pokoju 10:00
  nabożeństwo kantatowe
  Marek Pilch organy

  Poprzedni artykułŚwiebodzicki dworzec też w remoncie
  Następny artykułGasili kombajn [FOTO]