Strona główna Kultura Tutejsi, czyli stragan kultury

Tutejsi, czyli stragan kultury

0

Pod hasłem „Tutejsi, czyli stragan kultury w małym mieście” na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury zaprezentują się trzy znakomite zespoły folklorystyczne. 24 sierpnia w sali teatralnej wystąpią Zespół Pieśni i Tańca Jubilat ze Świdnicy, Zespół Pieśni i Tańca STOBI z Macedonii oraz Zespół Uniwersytecki DYWCOWIT z Ukrainy. Początek koncertu o 17.30. Wstęp wolny.

Zespoły z Ukrainy i Macedonii będą także uczestnikami XIV Spotkań z Folklorem w Szczawnie Zdroju. Zespół Uniwersytecki DYWCOWIT działa przy Podkarpckim Uniwersytecie im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku. W 2002 roku na Uniwersytecie powstał Instytut Sztuki z Katedrą Choreografii i od tego momentu rozpoczęła się historia zespołu. W repertuarze zespołu znajdują się tańce huculskie, bojkowskie, z  Zakarpacia oraz  wielu innych regionów  kraju.

Zespół Pieśni i Tańca z Macedonii reprezentuje Kulturalne Stowarzyszenie  Artystyczne STOBI z Gradsko i działa już od 16 lat. Stowarzyszenie STOBI zrzesza około 100 członków w różnym wieku. Podczas swoich żywiołowych występów zespół prezentuje barwne stroje, muzykę i tańce z różnych regionów Macedonii.

Świdniczanom Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat nie trzeba przedstawiać. Działa od 1975 roku, prezentując tańce folklorystyczne i narodowe. Był wielokrotnie nagradzany i koncertował niemal na całym świecie.

Poprzedni artykułBez przystanku na Sprzymierzeńców
Następny artykułWymyśl imię dla nietoperzy! [KONKURS]