Strona główna Kultura Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

1

Klimat, ludzie, wszechobecna radość i pozytywne wibracje towarzyszyły Festiwalowi Reggae w Bielawie znanym jako „Regałowisko”. Szczerze mówiąc, w dalszym ciągu jestem pod ogromnym wrażeniem tej imprezy i ludzi, których miałam przyjemność poznać. Kto nie był, niech żałuje! A co w ten weekend? Jest kilka godnych uwagi imprez, ale spokojnie, spokojnie wszystko w swoim czasie…

***

Nazwa: Świdnicki Festiwal Modelarski

Miejsce: Świdnica, Dom Technika, Klub Baszta

Data i godzina:01-02.09.2012, gody. 11:00

Wstęp wolny

Już w najbliższy weekend, w dniach 1-2 września, Świdnickie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych im. PFT oraz Urząd Miasta Świdnica pod honorowym patronatem Wojciecha Murdzka Prezydenta Świdnicy zapraszają na Świdnicki Festiwal Modelarski. Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.ipmsswidnica.pl.

***

Nazwa: „Pożegnaj z nami wakacje” | Impreza charytatywna

Miejsce: Świdnica, start w Galerii Świdnickiej

Data i godzina: 01.09.2012, godz. 10:00

Pierwszego września nie zabrzmi jeszcze pierwszy dzwonek. To będzie jeden z ostatnich dni wakacji. Do wspólnej zabawy na pożegnanie lata zapraszają Galeria Świdnicka, Mediator Group, Stowarzyszenie „Jula” Pomoc Dzieciom Chorym na Białaczkę i portal ZnaneNieznane.pl. Zwiedzałeś niedostępne zakamarki Kościoła Pokoju? Byłeś na wieży katedralnej? Jeśli nie udało Ci się wziąć udział w dwóch kolejnych wycieczkach w ramach akcji „Odkryj Świdnicę”, nie szkodzi! 1 września już o 11.00 rozpocznie się gra miejska. Włącz się do zabawy i przyjdź do Galerii Świdnickiej! O 15.00 zapraszamy wszystkich, spragnionych niecodziennych emocji sportowych do udziału w II Mistrzostwach Świdnicy w Dorosłe Piłkarzyki (szczegóły już niebawem na Swidnica24.pl). Na wielkim, dmuchanym boisku w figurki piłkarzyków wcielą się ludzie. Wcześniej, bo już od 10.00 Stowarzyszenie „Jula” zaprasza do Galerii Świdnickiej całe rodziny. Będzie nauka salsy, występy uzdolnionych młodych artystów ze Studia Katharsis, pokazy baniek mydlanych i malowanie twarzy, przygotowane przez „Ale Heca”, koncert zespołu Kądziołeczki. Przed sceną swój warsztat malarski rozstawi Mariusz Kędzierski. Młody, Świdnicki artysta bez rąk będzie rysował karykatury. Nie przegap w Galerii Świdnickiej także stanowiska Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie będzie można oddać krew i próbki do banku szpiku kostnego (od 10.00 do 15.00). Na finał koncert Hip-Hop z sercem!  Fremik, A-Wers, EL P, WHIP , NzU o 18.00 zagrają w charytatywnym koncercie. Przed ich występem będzie można kupić koszulkę piłkarskiej reprezentacji Polski, którą podarował Janusz Gol, obraz Mariusza Kędzierskiego, obraz z Cafe Czekoladka i kolację w Delagio. Przez cały dzień datki do specjalnie oznakowanych puszek będą zbierać wolontariusze. Możemy się świetnie bawić i pomagać! Wszystkie zebrane 1 września pieniądze pomogą uratować 4-letnią Natalkę Fedak z Żarowa. Dziewczynka cierpi na białaczkę limfoblastyczną. Każdy, nawet najmniejszy datek, to szansa na powrót Natalki do zdrowia. Pomóżcie!

***

Nazwa: Pokazy militarne

Miejsce: Świdnica, start – okolice Baszty

Data i godzina: 01.09.2012, godz. 09:00

Pokazy sprzętu wojskowego, pieśni patriotyczne oraz złożenie wieńca w hołdzie poległym zaplanowano w sobotę, 1 września w Świdnicy w związku z 73. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Program:

godz. 9.00-17.00 – pokazy pojazdów wojskowych oraz punkt promocyjny 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza (przed Basztą, ul. Komunardów).

Trzy pojazdy – KTO Rosomak, quad ARCTIC CAT, motocykl YAMAHA oraz drużyna piechoty wraz z wyposażeniem i bronią osobistą (w ramach 12. Świdnickiego Festiwalu Modelarskiego),

godz. 12.00-13.00 – pokaz Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomaka w Rynku (obok Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej),

godz. 12.00 – złożenie wieńca w hołdzie poległym (pl. Grunwaldzki).

 Oprócz tego na świdnickim Rynku w godz. 10.00-13.00 oraz na pl. Grunwaldzkim w godz. 10.00-12.00 będą odtwarzane utwory patriotyczne i tematycznie związane z wrześniem ’39.

***

Nazwa: Fisz Emade oraz Pablo Hudini i Sztigar Bonko + Domino Streetball Cup

Miejsce: Świdnica, Osiedle Zawiszów, ul. Galla Anonima 1

Data i godzina: 02.09.2012, godz. Turniej – 12:00; koncert – 16:00

Wstęp wolny

Świdnicki Ośrodek Kultury i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy mają przyjemność zaprosić na sportowo-myzyczne zakończenie wakacji. Fisz Emade to Bartek i Piotr Waglewscy, prywatnie bracia, a zawodowo duet producent i raper. Od 2001 roku wydali 9 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub “około hiphopowo-eklektycznej”. Fisz Emade jako pierwsi na takim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i miękkie teksty. Od tamtego momentu do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starają się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. W 2003 Fisz i Emade jako Tworzywo Sztuczne zostali nominowani w kategorii album roku muzyka klubowa. Oprócz wspaniałego rodzinnego duetu na scenie usłyszymy Pablo Hudini, który przez wiele lat udzielał się jako hypeman koncertowy Fisza w ramach projektu Tworzywo Sztuczne. Po rozwiązaniu tej grupy, przez jakiś czas nieco leniuchował, ale w końcu zabrał się za długo zapowiadany materiał solowy. W tym ambitnym zadaniu wspomogli go dwaj inni ex-muzycy Tworzywa Sztucznego: Jurek Zagórski (Maria Peszek, Natu) i Dominik Trębski (Muzykoterapia) wzmocnieni obecnością znanego warszawskiego perkusisty młodego pokolenia Wojtka Sobury. Ta trójka młodych i utalentowanych warszawiaków z krwi i wyboru wysmażyła dla Pablo bity i kompozycje, które u wszystkich dawnych słuchaczy Tworzywa Sztucznego wzbudzą nostalgię i rozczulenie. W jego tekstach próżno szukać oklepanych podwórkowych sloganów i śladów osiedlowych sag.

Natomiast co do części sportowej kilka słów o samym Streetball Cup jest  to pierwszy od bardzo dawna turniej koszykówki organizowany w Świdnicy. Pula nagród ufundowanych wyniesie 1000pln. Zgłoszenia do zawodów są bezpłatne i można ich dokonać za pośrednictwem specjalnego formularza, osobiście w Informacji Turystycznej w Świdnicy lub mailowo, pisząc na adres [email protected].

Służbowo i prywatnie zachęcam do wzięcia udziału w imprezie, na pewno nie będzie nudno.

Ostatnią propozycją jest wydarzenie wyłącznie dla damskiej części czytelników. Kino Cinema 3D znajdujące się w Świdnickiej Galerii zaprasza wszystkie Panie na pierwszą z cyklu imprez „Kino w szpilkach”. Cykl zapoczątkuje jeden z ostatnich przebojów kinowych, film amerykańskiej produkcji „Magic Mike”… Jedyne, co od siebie mogę powiedzieć, by zachęcić drogie czytelniczki do udziału to tyle, że ten film na prawdę wypada zobaczyć. Nie znam chyba żadnej kobiety, która nie lubiłaby popatrzeć na wysportowane, atrakcyjne męskie ciało, szczególnie w takiej oprawie. Kino samo w sobie niezbyt wymagające, ale idealne na spędzenie piątkowego wieczoru w towarzystwie przyjaciółek. Moja była w niebo wzięta! Z tego podekscytowania zapomniałam wspomnieć o najważniejszym otóż seans będzie miał miejsce oczywiście w Kinie Cinema 3D o godzinie 18:00, bilet do nabycia w cenie 15 zł. Kobiety, apeluję, bierzcie koleżanki i psiapsiółki pod ramię i jazda do kina… Channing Tatum nie zawiedzie waszych oczekiwań.

Miłego i udanego weekendu, spędźcie go tak, jak chcecie!

Maja Jasnos

Poprzedni artykułNietoperze z imionami
Następny artykułZłote Godło QI dla miasta i powiatu