Świdnicki Imprezownik

  0

  Piątek, piąteczek, piątunio! Nareszcie! Po  przerwie wracam do gry, serwując wam weekendową dawkę  wydarzeń z okolicy. Szczerze mówiąc, niby w sezonie wakacyjnym powinno się roić od imprez, plenerów, koncertów, wycieczek etc., ale jak na złość zeszły tydzień zaskoczył totalną posuchą i brakiem jakichkolwiek eventów. Dziwne zjawisko, biorąc pod uwagę całą masę festiwali odbywających się na terenie kraju. Był Open’er, był Woodstock, było mniej znane Audioriver, będzie Let It Roll – notabene w ten weekend, a na Dolnym Śląsku jedynie Wrocław ratuje wizerunek regionu. No cóż, nie ma co narzekać, jestem pewna, że to wszystko przez sezon urlopowy.  Rzućmy jednak okiem na to,  co się „na mieście” dzieje.

  ***

  Nazwa: „20 lat Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej” | koncert

  Miejsce: Świdnica, Rynek, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

  Data i godzina: 10.08.2012; godz. 18:00

  Wstęp wolny

  ***

  Nazwa: AlterJa Hip-Hop Day | koncert

  Miejsce: Świdnica, pl. Grunwaldzki 11, Klub Bolko

  Data i godzina: 11.08.2012; godz. 17:00

  Cena: 29 zł – przedsprzedaż, 39 zł – w dniu koncertu

  Już jutro Świdnica, choć na moment stanie się stolicą polskiego hip – hopu. Na scenie Klubu Bolko wystąpią gwiazdy rodzimej sceny muzycznej. Posłuchamy między innymi znanego nie tylko w rejonie „Trzeciego Wymiaru” czy Rahima, ale również naszych lokalnych muzyków. Zarymują dla was Pepe Skuad, A – wers, WHIP, Emate/Kaszkiet, Nixon/GBK, Melon/Madział i Paul & San Dro Alex. Imprezę poprowadzi Jegomość. Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia jest świdnicki raper Fremik, czyli Tomasz Rodzeń, który także wystąpi ze swoim repertuarem. To z jego inicjatywy udało się zgromadzić na jednej scenie tylu wykonawców. Bilet w przedsprzedaży do nabycia w kwocie 29 zł (w klubie Baszta, sklepie ARI Skate Shop w Świdnicy, ul. Pułaskiego 23 lub zamówić wysyłając maila na adres [email protected], w treści podając swoje dane i liczbę biletów), 39 zł – dzień koncertu. Po koncercie oficjalny After (party) w klubie Baszta, wstęp za okazaniem biletu. Polecam! Propozycja z tak zwaną gwiazdką!

  ***

  Nazwa: Wernisaż prac powstałych podczas Strzegomskiego Pleneru Rzeźby w Granicie

  Miejsce: Strzegom, Rynek

  Data i godzina: 12.08.2012; godz. 13:00

  W niedzielne popołudnie Strzegomski rynek stanie się miejscem wystawy prac powstałych podczas pleneru rzeźbiarskiego, który miał miejsce równo miesiąc temu. W bieżącym roku organizatorzy nadali nieco zmienioną formułę plenerowi, rozszerzając wachlarz artystycznych wydarzeń o spotkania artystów z mieszkańcami miasta. Pierwsze miało miejsce 8 lipca o godzinie 16:00 w Centrum Aktywności Społecznej, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie pleneru. W formie prezentacji multimedialnej zebranym przypomniano historię Strzegomskich Plenerów Rzeźby. Zostały zaprezentowane sylwetki rzeźbiarzy oraz ich dorobek artystyczny. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili CAS Karmel, mogli także obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję wystawę prac, wykonanych przez uczestników pleneru. Inauguracyjny wykład nt. znaczenia międzynarodowych seminariów artystycznych wygłosi Bogdan Wajberg wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artyści nad swoimi pracami będą pracowali do niedzieli 12 sierpnia, kiedy to na rynku zaprezentowane zostaną ich prace. Nietypowo, interesująco i bez wątpienia „granitowo” zapowiada się nadchodząca niedziela.

  ***

   Nazwa: Światowy Folklor w Galerii Świdnickiej

  Miejsce: Świdnica, Westerplatte 29, Galeria Świdnicka

  Data i godzina: 12.08.2012, godz. 17:00

  Strzegomskie Centrum Kultury i Galeria Świdnicka zapraszają na niezwykłe występy folklorystyczne. W najbliższa niedzielę 12 sierpnia w Galerii Świdnickiej zaprezentują się dwa zespoły, które są gośćmi XXI Festiwalu Folkloru w Strzegomiu – „As Salineiras de Lavos” oraz zespół „Gorec”.

  Zespół Folklorystyczny „As Salineiras de Lavos” powstał w 1959 r. we wsi Lavos 8 km od miasta Figneira da Foz. Do chwili obecnej zespół prezentuje autentyczny folklor pokazując stroje i tradycje muzyczne sprzed 100 lat. Kostiumy tancerzy, to kopie tych, które używane były do pracy, podczas wyjścia do kościoła, czy też w czasie ślubu. Prawie wszyscy tancerze tańczą boso, a taniec odzwierciedla pracę w rybołówstwie, jaka wykonywali ich przodkowie. Grupa prezentowała się na festiwalach zarówno w całym kraju, jak i za granicą. Od 1978 r. brali udział w wielu europejskich festiwalach pod auspicjami CIOFF m.in.: w Hiszpanii, Francji, Belgii, Włoszech, Węgrzech, Niemczech, Szwajcarii, Polsce. Członkowie grupy to: nauczyciele, inżynierowie i studenci. Zespół zaprezentuje się w 34 osobowym składzie.  „Gorec” to folklorystyczna grupa taneczna z Państwowego Uniwersytetu Rolniczego we Władykaukazie w Rosji. Powstała w 1961. Dyrektorem artystycznym jest Artysta Honorowy Republiki Północnej Osetii Uriy Alborov. Członkowie grupy to wyłącznie studenci uniwersytetu. Za swoje mistrzowskie występy grupa została uhonorowana tytułem Honorowego Zespołu Republiki. Przez lata swojej działalności zespół „Gorec” podtrzymuje i rozwija tradycje choreografii Osetii, poprzez taniec przekazując historię, styl życia i ducha narodowego narodu. Artyści Honorowi Republiki Północnej Osetii i Gruzji pracowali z zespołem ulepszając ich warsztat taneczny. Program grupy jest oparty na uznanych tańcach folkowych. Podczas pracy z Uriyem Alborovem zespół prezentował następujące tańce: „Simd”, „Taniec ze sztyletami”, „Dziewczęcy taniec”, „Taniec Gorrskiy”, „Walc Osetiański”, „Taniec wschodni ze szklankami”, „Taniec z szablami”, Adjarian dance „Gandagan”, „Khonga kaft”, ” Abkhazian dance”, „Tagyarskiy dance”, „Kartuli”, „Figlarna dziewczyna z Alanii”, „Tualkii dance” i inne. Zespół jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Ma również za sobą wiele tras koncertowych. Zespół zaprezentuje się w 38 osobowym składzie.

  Źródło:galeria-swidnicka.pl

  Zawsze do dyspozycji

  Maja Jasnos

   

   

  Poprzedni artykułWybuch gazu w Opoczce [FOTO]
  Następny artykułPiłkarskie terminarze