Strona główna Temat dnia Rewolucja śmieciowa rozpoczęta

Rewolucja śmieciowa rozpoczęta

24

Po długich dyskusjach i wniesieniu wielu poprawek Rada Miejska w Świdnicy przyjęła pierwszy pakiet uchwał, które zmienią od przyszłego roku gospodarkę odpadami. Od lipca 2013 za śmieci odpowiadać będą gminy.

– Świdnica jest jednym z pierwszych miast na Dolnym Śląsku, które zmierzyło się z tematem. Bardzo Państwu współczuję, bo ustawa, która zmusza samorządy do przejmowania gospodarki odpadami, jest po prostu wadliwa – mówiła goszcząca na dzisiejszej sesji poseł Anna Zalewska. Rzeczywiście, sami autorzy projektów zmian w lokalnym prawie kilka razy przedstawiali projekt, zaznaczając, że uchwała może być zakwestionowana przez wojewodę. – Zapisy ustawy są nieprecyzyjne i często mylące – podkreślał kilka razy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta. Ostatecznie przyjęto uchwały o podziale Świdnicy na sektory odbioru odpadów, odbiorze z nieruchomości, które nie są zamieszkałe i wreszcie o rodzaju i sposobie odbioru odpadów.

Ustawa, a co za tym idzie, zmiany w lokalnym prawie, mają przede wszystkim wymusić zwiększenie efektywności selektywnej zbiórki i recyklingu. W Świdnicy tylko 3,5 procent wszystkich odpadów trafia do ponownego wykorzystania! Zmiany mają także zwiększyć kontrolę nad odbiorem śmieci i wyeliminować osoby oraz podmioty, które nie maja podpisanych umów. Tym samym powinny zniknąć dzikie wysypiska śmieci czy podrzucanie odpadów.

To, co budziło największy niepokój radnych, związane było z opłatami. Jak stwierdził Ireneusz Pałac, zwiększenie ceny jest nieuniknione. W tej chwili trudno jest ocenić, o ile. – Nie zdecydowaliśmy jeszcze, jak będziemy naliczać opłaty. Biorąc jednak pod uwagę konieczność skuteczniejszego prowadzenia recyklingu, a także poniesienia opłat administracyjnych czy związanych z edukacją ekologiczną, na pewno obecnych stawek nie da się utrzymać.

Radni przyjęli także regulamin utrzymania czystości i porządku. Po interwencji radnego Krzysztofa Lewandowskiego zmieniony został zapis, dotyczący znakowania psów. Projekt przewidywał obowiązkowe chipowanie lub wykonywanie tatuażu u psów. Po zmianie nadal będzie to dobrowolne. Regulamin wprowadził ograniczenie liczby zwierząt, które będzie mogła posiadać jedna osoba – to maksymalnie 2 dorosłe psy i 3 dorosłe koty (limitu szczeniąt nie ma).

Więcej o zmianach już jutro w cyklu „Na ważny temat”.

 

Poprzedni artykułWygrali z samorządowcami
Następny artykułPortret Jana Pawła II na sali obrad [FOTO/WIDEO]