Strona główna Wydarzenia Świebodzice Rewelacyjny Piknik Lotniczy

Rewelacyjny Piknik Lotniczy [DUŻO ZDJĘĆ]

11

Doskonała zabawa, moc atrakcji, sprzyjająca pogoda i wyjątkowa atmosfera – tak można określić dwudniowy Piknik Lotniczy na świebodzickim lądowisku. W sobotę i niedzielę obiekt odwiedziło mnóstwo świebodziczan i gości z okolicznych miast. Odwiedzili nas także niespodziewanie znani sportowcy – swoim samolotem wylądował Tomasz Kuchar, mistrz rajdowy. Z dołu akrobacje i liczne atrakcje podziwiał Mariusz Cieśliński, mistrz świata w kickboxingu.

Dzięki znakomitej pogodzie, na lądowisku panowała atmosfera prawdziwego pikniku – niektórzy świebodziczanie przynieśli ze sobą koce, a świeżo skoszona trawa zachęcała, by się na niej rozłożyć w promieniach słońca. Choć prawdę mówiąc, na beztroskie leżenie szkoda było czasu, tyle atrakcji przygotowali organizatorzy – czyli Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach oraz Urząd Miejski. Były więc pokazy umiejętności pilotów, loty widokowe – tu ustawiła się pradziwa kolejka bo chętnych było więcej, niż samolotów! Można było polecieć Cesną 172 lub ultralekkim samolotem IKARUS, a z bliska pooglądać sobie najpopularniejszy szybowiec czyli model Puchatek.

Wierną publiczność miały także wozy bojowe, które przyjechały do nas z witoszowskiego Muzeum Broni – transporter opancerzony Skot, stacja radiolokacyjna, Honker; najmłodsi puszczali papierowe samolociki i malowali buźki w rozmaite wzory, dla nieco starszych były pokazy modeli latających, a dla rodziców było coś do pokrzepienia się. W sobotę dla odwiedzających zatańczyły dziewczęta z zespołu Gang the Funk, działającego w Miejskim Domu Kultury, było także przeciąganie liny Towarzystwo Lotnicze kontra Muzeum Broni i pokazy strażackie.
W pierwszym dniu pikniku Grzegorz Glegoła, szef TL uroczyście przekazał burmistrzowi Świebodzic Bogdanowi Kożuchowiczowi dokument, potwierdzający wpis naszego lądowiska do rejestru lotnisk cywilnych. To ważny dokument, dający uprawnienia do lądowania i startowania na świebodzickim obiekcie małych statków powietrznych o masie do 5700 kg.

Niespodzianką były także odwiedziny znanego kierowcy rajdowego, wicemistrza Polski, Tomasza Kuchara, który rzecz jasna przyleciał samolotem. Nasz popularny rajdowiec okazał się być także miłośnikiem lotnictwa. – Dopiero zaczynam przygodę z lataniem, ale to niesamowita frajda – przyznał rajdowiec.

Niedziela upłynęła pod znakiem skoków spadochronowych i zawodów o Puchar Burmistrza Bogdana Kożuchowicza. 9 zawodników wykonywało skoki na celność z wysokości nawet 1 kilometra. Spadochroniarze wykonywali skoki z samolotów JAK 12M i SP-FKR. Zwycięzcy otrzymali z rąk burmistrza pamiątkowe puchary i dyplomy.

– Myślę, że świebodziczanie naprawdę dobrze się bawili, to było udane pożegnanie wakacji, ale na naszym lądowisku będzie się jeszcze wiele działo – zapewnia burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Ten obiekt żyje, rozwija się i mam nadzieje, że dzięki wsparciu władz województwa, zamieni się w prawdziwe lotnisko.

Za bezpieczeństwo lotnicze i organizacyjne odpowiadali:
Kierownik lotów – instr. pilot Aneta Wójcik, instr. pilot Mieczysław Nor
Kierownik zawodów – instr. pilot Grzegorz Glegoła
Kierownik sportowy – instr. spadochronowy Jacek Brzeziński

Agnieszka Bielawska – Pekala

UM Świebodzice