Strona główna Wydarzenia Świebodzice Poprawia się jakość wody

Poprawia się jakość wody

4

Drugi miesiąc Zakład Wodociągów i Kanalizacji walczy ze skutkami awarii głównej magistrali wodnej w Świebodzicach. Jej efektem jest pogorszona jakość wody, płynąca w kranach świebodziczan. Woda spełnia parametry bezpieczeństwa pod względem bakteriologicznym i chemicznym, jednak wciąż wiele do życzenia pozostawia kolor. Odpowiedzialne za ten stan są żelazo i mangan, które jednak nie stanowią zagrożenia dla zdrowia świebodziczan – informuje Agnieszka Bielawska Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Do awarii głównej magistrali wodociągowej doszło na początku lipca. Wtedy to trzeba było uruchomić awaryjne źródło zasilania, a gdy przywrócono dostawę wody z Dobromierza, zaczęły się kłopoty. Na skutek intensywnego poboru wody, zwiększonych ciśnień itd., zalegające w rurach kilkudziesięcioletnie osady zostały zruszone – i wraz z wodą popłynęły do kranów świebodziczan. W najgorszych momentach, na przełomie lipca i sierpnia, w niektórych punktach miasta, jak chociażby na Osiedlu Piastowskim, w kranach płynęła woda koloru rdzy.

Dziś jest już lepiej, co potwierdzają zarówno analizy własne ZWiK, zlecane  w laboratorium akredytowanym przy Świdnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, jak i badania Sanepidu czy wreszcie widoczny gołym okiem kolor wody. Nie jest to jeszcze krystaliczna przejrzystość, ale sukcesywnie wygląd i jakość poprawiają się.

– Ilość zgłoszeń od mieszkańców maleje, zatem poprawa jest, ale cały proces trochę potrwa – mówi Piotr Zalewski, prezes ZWiK. – Jedynym możliwym sposobem walki z nadmiarem manganu jest systematyczne płukanie sieci, zresztą takie mamy zalecenia z Sanepidu. Proszę zatem świebodziczan o cierpliwość, nie chcemy używać mocnych, chemicznych środków, pozostaje płukanie. W ramach rekompensaty wszyscy użytkownicy, którzy złożą reklamację, otrzymają bonifikaty w rachunku za wodę. Będzie on naliczany w kolejnym rozliczeniu, a jeśli ktoś już zapłacił, wystawimy fakturę korygującą.

Najważniejsze jest to, że czystość biologiczna i chemiczna jest zachowana. Nie ma w wodzie żadnych groźnych dla zdrowia bakterii ani związków. Żelazo nie przekracza  norm, natomiast mangan nieznacznie, ale bez wpływu na zdrowie. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (www.zwik.swiebodzice.pl), gdzie znajdą też państwo codzienne wyniki monitoringu parametrów jakości wody, badanych w kilkunastu punktach.

Poniżej zamieszczamy stanowisko Zakładu Higieny Komunalnej oraz aktualne wyniki badania poziomu manganu wykonane przez Sanepid.

Stanowisko Zakładu Higieny Komunalnej

Wyniki badań wody

 

Poprzedni artykułKradzież w biały dzień
Następny artykułSpotkanie z artystą