Strona główna Wydarzenia Żarów Odnaleźli szczątki żołnierzy

Odnaleźli szczątki żołnierzy

18

Zbiorowe mogiły  żołnierzy udało się odnaleźć podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnych przy cmentarzu w Imbramowicach.

Żarowska Izba Historyczna wspólnie z poznańskim Stowarzyszeniem „Pomost” przeprowadza dziś prace archeologiczno-ekshumacyjne. – Udało nam się na razie odnaleźć szczątki dwóch osób. Trudno powiedzieć, czy są to szczątki żołnierzy polskich, czy niemieckich. Przy jednym odnaleźliśmy ułamek tabliczki z cyframi, prawdopodobnie tzw. nieśmiertelnik, co może wskazywać na więźnia politycznego, bądź też na niemieckiego żołnierza kompanii karnej – wyjaśnia Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej. Prace potrwają do późnego wieczora.

– Prawdopodobnie będziemy ekshumować tu jeszcze 3-4 mogiły. Takie dane mamy przekazane przez mieszkańców – dodaje Bogdan Mucha. Na razie nie wiadomo, z którego roku pochodzą groby. Z opowieści mieszkańców wynika, że pojawiły się w drugiej połowie lat 40-tych w niewyjaśnionych okolicznościach. Prace archeologiczno-ekshumacyjne na terenie Imbramowic prowadzi Stowarzyszenie „Pomost” z Poznania. – Imbramowice są kolejnym z miejsc, gdzie pracują nasi specjaliści. Mogiła zgłoszona przez lokalnego historyka – Bogdana Muchę, ma zawierać aż kilkadziesiąt szczątków ofiar wojny. Z naszych źródeł archiwalnych wynika, że prawdopodobnie będą to żołnierze niemieccy – wyjaśnia Adam Białas ze Stowarzyszenia „Pomost”. Szczątki po zinwentaryzowaniu, zbadaniu i określeniu tożsamości zostaną przewiezione do kostnicy w Poznaniu. Następnie jesienią w trakcie uroczystego pogrzebu zostaną złożone na cmentarzu wojennym we Wrocławiu.

Stowarzyszenie „Pomost” z Poznania działa na terenie zachodniej Polski. Miesięcznie w ramach prac archeologiczno-ekshumacyjnych odnajduje około 100-120 szczątków ciał żołnierzy niemieckich. Jedynie 10-20 procent z nich udaje się zidentyfikować, głównie na podstawie znalezionych przy szczątkach tzw. „nieśmiertelników”.

Agnieszka Gryc

Rzecznik Prasowy UM w Żarowie

Poprzedni artykułKłęby dymu na Wrocławskiej
Następny artykułWznowili budowę obwodnicy