Cztery puzony i spółka

  0

  Trwa XIII Międzynarodowy Festiwal Bachowski. W kościele św. Krzyża mogliśmy wczoraj usłyszeć puzony. Tromboni grandi – jak przedstawił je jeden z muzyków – instrumenty nie tylko wielkie, ale także wspaniałe. Barwa ich dźwięku jest aksamitna, głęboka i ciepła. Wczoraj wieczorem zagrało czterech puzonistów, organista, usłyszeliśmy także wokalistę – to w wyniku nagłej zmiany programu. Amerykańsko-holendersko-niemiecka grupa OLTREMONTANO wykonała utwory artystów głównie siedemnastowiecznych, takich jak Claudio Monteverdi, Orlando di Lasso czy Giorlamo Frescobaldi. Mogliśmy usłyszeć też pieśń Pierre’a de la Rue’a „Absalon fili mi” we wspaniałym wykonaniu Ralfa Rhiela. Występujący muzycy zaskarbili sobie serca słuchaczy uśmiechem i humorem.

  Dzisiaj w katedrze ponownie usłyszymy grupę OLTREMONTANOw koncercie „Fili mi Absalon”. Tromboni Grandi zabrzmią w utworach m.in. Schultz’a, Isaac’a czy Scheidemann’a. Wszystkie traktują o tragicznej historii śmierci Absalona i lamentu jego ojca, króla Dawida. Wykorzystano muzyczną symbolikę puzonów i trąbek, które przypominają o śmierci.

  Adrianna Woźniak

  Wstęp na koncerty: bilet normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.  Bilety będzie  można kupić  w Informacji Turystycznej w Rynku, w Baroccafe na placu Pokoju i w Kościele Pokoju lub przed koncertami.

  Program XIII Festiwalu Bachowskiego

  pt 3 VIII Katedra 19.30

  FILI MI ABSALON

  Isaac Josquin Gombert Scheidemann Scheidt Schütz

  Ralf Rhiel bas

  OLTREMONTANO / Wim Becu

  sb 4 VIII Kościół Pokoju 18.00
  HÄNDEL Ariodante
  Michaela Selinger Marzena Lubaszka Justyna Ilnicka
  Piotr Olech Karol Kozłowski Jacek Jaskuła Paweł Brożek
  CAPELLA CRACOVIENSIS Andreas Spering

  nd 5 VIII Kościół Pokoju 10:00
  nabożeństwo kantatowe
  Marek Pilch organy

  Poprzedni artykułPłonęła naczepa
  Następny artykułWybiorą nowego dyrektora