Co to, gdzie to? [KONKURS]

  0

  Świdnica dla wielu świdniczan jednak nie ma tajemnic! Zagadkę, podaną w ubiegłą sobotę, rozwiązało kilkanaście osób. Na pytanie, dotyczące pokazanej na zdjęciu rzeźby, najbardziej szczegółowo odpowiedział pan Krzysztof Bałwanowski i do niego wędruje nagroda – voucher na dowolnie wybrany seans w kinie Cinema 3D.

  A oto odpowiedź pana Krzysztofa:

  Przedstawiona na zdjęciu rzeźba pochodzi z fasady byłego Szpitala Miejskiego przy ul. Westerplatte w Świdnicy. Można ją odnaleźć po prawej stronie budynku od dawnego wejścia na Izbę Przyjęć, na wysokości II kondygnacji. Rzeźba przedstawia św. Archanioła Michała, który zwyciężył smoka. Rzeźba jest uszkodzona, przedstawiona postać nie ma rąk do wysokości łokci.  Archanioł Michał  jest jednym z siedmiu archaniołów, jednym z najwyższych książąt nieba. Jest zwycięzcą szatana, smoka i już wczesnochrześcijańska teologia uważała go za strażnika raju oraz za anioła ważącego dusze podczas sądu ostatecznego. Najczęstszym sposobem przedstawień Michała, jest wizerunek Archanioła jako pogromcy smoka, bądź zwycięzcy nad szatanem-Lucyferem, często  Archanioł stoi triumfująco na smoku.

  Szpital przy ulicy Westerplatte wybudowały w 1929 roku siostry z Zakonu Elżbietanek. Szpital został wybudowany ze środków zgromadzenia sióstr Elżbietanek. Siostry zajmowały się opieką nad chorymi. Prowadziły go samodzielnie do 1949 roku, do czasu, kiedy to odebrały go im komunistyczne władze. Po wojnie nadal pracowały tam jako pielęgniarki, ale w 1976 roku otrzymały zakaz wstępu na teren szpitala. W roku 1990 rozpoczęły starania przed Komisją Majątkową o odzyskanie budynku. Zgromadzenie odzyskało szpital w 2009 roku i od tamtej pory szuka najemcy, który prowadziłby Zakład Opieki lub Dom  Seniora.

  ZAGADKA NR 2

  Tym razem pytanie, co zostało uwiecznione na zdjęciu, odpowiedzi nie wymaga. To zegar słoneczny. Zagadka dotyczy miejsca i historii obiektu, na którym się znajduje. Voucher na dowolnie wybrany film w Cinema 3D trafi do osoby, która udzieli najbardziej wyczerpującej odpowiedzi.

  Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 11 sierpnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to?”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 11 sierpnia na portalu Swidnica24.pl. Także11 sierpnia kolejna zagadka!

  Ze względu na charakter konkursu komentarze zostały wyłączone.

  Poprzedni artykułZ bezpieczeństwem za pan brat [FOTO]
  Następny artykułUSC z nowym kierownikiem