Strona główna Kultura Brakuje tylko Sądu Kościelnego

Brakuje tylko Sądu Kościelnego

15

Za niespełna dwa lata diecezja świdnicka będzie świętować jubileusz 10-lecia. Dotychczas udało się stworzyć wszystkie struktury, jednak brakuje jeszcze jednej, ważnej instytucji – Sądu Kościelnego. Niewykluczone, że jego siedzibą będzie obecna plebania przy katedrze.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, księża przeniosą się do budynku przy ulicy Klasztornej, gdzie niegdyś mieściły się sale katechetyczne. Kancelaria parafii katedralnej pozostanie w obecnym miejscu. Rzecznik ks. Łukasz Ziemski potwierdza, że sąd będzie miał siedzibę w budynku kurii, jednak dokładnie w której części nie podaje.

– Trwają przygotowania do utworzenia Sądu Kościelnego w Świdnicy – wyjaśnia rzecznik. –  W momencie powołania do istnienia diecezji świdnickiej ustalono, że struktury sądu należy powołać w przeciągu 10 lat. W związku z tym ustaleniem Sąd Kościelny zostanie utworzony najpóźniej w 2014 roku. Powołanie sądu odbywa się w ścisłym porozumieniu ze Stolicą Apostolską, której wszystkie Sądy Kościelne podlegają.  Od 2004 roku właściwym Sądem Kościelnym dla wiernych diecezji świdnickiej jest sąd w Legnicy. Tam zwracają się w sprawach wymagających orzeczenia sądowego.

Szczegóły związane z funkcjonowanie i jurysdykcją Sądu Kościelnego określa Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach 1400-1731. Sąd Kościelny rozpoznaje sprawy dotyczące rzeczy duchowych i związanych z duchowymi oraz przekroczenie ustaw kościelnych. – Zdecydowana większość spraw rozpatrywanych przez Sądy Kościelne to sprawy małżeńskie – dodaje ks. Ziemski. – Sądy badają, czy małżeństwo zostało ważnie zawarte.

asz

Poprzedni artykułZapisz dziecko do Młodzieżowego Domu Kultury
Następny artykułPawela trafia w debiucie