A jednak nie skończą dworca

  13

  Integer S.A. nie dokończy remontu dworca Świdnica Miasto (o problemach firmy Swidnica24.pl informowała jako pierwsza). Firma, która 30 lipca ogłosiła upadłość, zerwała umowę z miastem. To spore zaskoczenie, bo jeszcze przed tygodniem padały deklaracje, że Integer mimo upadłości zostanie na placu budowy. Teraz konieczne jest wyłonienie nowego wykonawcy, co zdecydowanie oddala termin zakończenia inwestycji. Na jak długo?

  Upadłość firmy została ogłoszona 30 lipca. Dwa dni później spotkaliśmy się z syndykiem i przedstawicielami upadłego przedsiębiorstwa. Podczas rozmów złożona została deklaracja, że w tym tygodniu syndyk podejmie decyzję odnośnie kontynuowania prac na dworcu Świdnica Miasto. Niestety, rozstrzygnięcie to jest negatywne. Syndyk ocenił, że upadła firma nie jest w stanie dokończyć inwestycji i wypowiedział umowę. W tej sytuacji konieczne jest przygotowanie kolejnego przetargu nieograniczonego na wykonawcę, który dokończy remont – relacjonuje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

  W najbliższych dniach wykonana będzie szczegółowa inwentaryzacja stanu zaawansowania robót. Na tej podstawie nastąpi ostateczne rozliczenie z syndykiem i określony zostanie przedmiot zamówienia w planowanym przetargu. Do zakończenia budowy pozostało wykonanie prac na kwotę ponad 2 mln zł. O tyle zwiększył się pierwotny koszt remontu (4,99 mln zł) – informuje Stefan Augustyn z Urzędu Miejskiego.

  Budynek dworca Świdnica Miasto jest nietypowym obiektem o historycznym charakterze. W związku z tym w trakcie realizacji powstała konieczności wykonania robót dodatkowych i uzupełniających m. in. budowy dodatkowych przyłączy sanitarnych i odprowadzających wody deszczowe, montażu dodatkowych konstrukcji wspierających strop, instalacji klimatyzacji w części pomieszczeń, czy też odciążenia istniejących stropów drewnianych, co z kolei było wynikiem zaostrzenia przepisów budowlanych w tym także przeciwpożarowych. Wzrósł również podatek VAT na materiały budowlane. Finansowanie dokończenia inwestycji na tym poziomie jest zapewnione w postaci dotacji unijnej i środków własnych miasta.

  Wyłonienie nowego wykonawcy, niestety, oddala moment zakończenia przebudowy dworca kolejowego, ale pewne jest, że inwestycja zostanie doprowadzona do końca w pełnym zakresie. Na szczęście, przygotowania pozostałych etapów budowy Centrum Przesiadkowego przebiegają bez zakłóceń – dodaje wiceprezydent Pałac.

  Integer S.A. jest drugą z firm realizujących inwestycje w Świdnicy, która ogłosiła upadłość. Wcześniej zbankrutowało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i  Mostowych z Kędzierzyna Koźla, budujące obowdnicę Świdnicy. Prace przejął konsorcjant, który na plac budowy ma wrócić jeszcze w sierpniu.

  Poprzedni artykułStarania o niezwykły pomnik trwają
  Następny artykułWybuch gazu w Opoczce [FOTO]