Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Namiastka Szwajcarii na Śnieżniku

ZnaneNieznane.pl: Namiastka Szwajcarii na Śnieżniku

3

Dlaczego warto przyjechać na Śnieżnik Kłodzki?

Zdobywając najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich nie można przejść obojętnie obok schroniska górskiego PTTK na Śnieżniku, położonego na wysokości 1218 m n.p.m. Ufundowała je sama Księżna Marianna Orańska, ściągając do jego budowy górala ze Szwajcarii. Schronisko mieszczące się na zachodnim zboczu góry jeszcze w XXI w. nie posiadało elektryczności. Wieczory spędzane przy świetle świec pozwalały bez trudu poczuć ducha gór. Zapach drewna i skrzypienie podłóg dalej napawa wątpliwościami, czy aby za nami nie czai się zjawa księżnej Marianny.

Na miejscu są dwie duże sale jadalne, sala kominkowa, w której spędza się całe noce na rozmowach i śpiewaniu oraz 58 miejsc noclegowych. W pobliżu są ławki do siedzenia i miejsce na ognisko. W Schronisku na Śnieżniku można zjeść przepyszny obiad i przespać się. Szczególnie wyśmienite są ciasta wypiekane na miejscu. W lipcu i sierpniu możesz zjeść naleśniki, makarony i inne pyszności z tutejszymi, zrywanymi prosto z krzaka jagodami.

Po nabraniu sił do dalszej drogi, kamienną ścieżką oddalamy się aż na sam szczyt Śnieżnika. Góruje on nad pozostałymi wierzchołkami, a widoki stamtąd są niezapomniane. Jeżeli chcesz zobaczyć Karkonosze, Ślężę, światła Wrocławia, czy Ołomuńca trzeba się wybrać w momencie inwersji mas powietrza – wtedy jest najlepsza widoczność. Ze szczytu zawsze możesz podziwiać całą Kotlinę Kłodzką. Śnieżnik jest uważany za najlepsze miejsce widokowe w Sudetach.

Śnieżnicki Park Krajobrazowy jest rezerwatem przyrody. Wśród licznych gatunków zwierząt i roślin można spotkać kozice górskie i jelenie, a także roślinność występującą tylko w Karpatach czy Alpach.

Śnieżnickie historie

Schronisko zostało ufundowane w roku 1869 r. przez Mariannę Orańską, córkę króla Niderlandów Wilhelma. Księżna ściągnęła do jego budowy górala ze Szwajcarii. W drewnianej budowli w stylu szwajcarskim księżna uwielbiała spędzać wolny czas. W 1871 r. wybudowano drogę łączącą Międzygórze ze schroniskiem i stację meteorologiczną. Budynek modernizowano przez lata, dobudowywano do oryginalnej alpejskiej formy, kolejne pomieszczenia gospodarcze by zwiększyć jego pojemność, co spowodowało, że budowla straciła swe pierwotne walory architektoniczne.

Po 1945 r. obiekt zaczął niszczeć stojąc pusty, dopiero w 1948 r. otwarto go ponownie nadając mu nazwę „Na Śnieżniku”. W latach 80. XX w. zostało gruntownie odremontowane i zmodernizowane przy zachowaniu starego stylu. Stało się to zasługą Zbigniewa Fastnachta, który do 2001 r. był zarządcą schroniska. Jego postawa wobec życia i ludzi oraz całkowite poświęcenie się ukochanym górom była przyczyną nadania schronisku jego imienia.

1425 m n.p.m. liczy szczyt Śnieżnika. Na samym czubku góry leży dość spora sterta kamieni wymieszana z metalowymi prętami. Bardziej spostrzegawczy nie dopatrzą się działania sił natury, a ręki człowieka. Są to pozostałości po wieży widokowej, która powstawała w latach 1895 -1899. Potężna kamienista budowla o wysokości 33,5 m miała 6 kondygnacji. Dzięki niej można było zobaczyć m.in. zbocza samej góry. Przetrwała II wojnę światową, ale zaniedbywana niszczała. Niestety, według ówczesnych władz łatwiej było ją wysadzić niż wyremontować, co nastąpiło w 1973 r.

Co można robić na Śnieżniku?

 • Pochodzić po górach korzystając z 7 szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności.
 • Przeżyć najpiękniejszy wschód słońca w swoim życiu.
 • Miłośnicy dwóch kółek mogą udać się na szczyt rowerem fundując sobie sporą dawkę adrenaliny przy zjeździe.
 • Wędrować na nartach śladowych.

Czego nie wolno pominąć na Śnieżniku?

 • Zwiedzenia schroniska – nawet jeśli nie planujesz się tam zatrzymać na noc.
 • Zjedzenia obiadu w kuchni szwajcarki.
 • Szczytu Śnieżnika i niezapomnianych widoków na wszystkie strony świata.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Śnieżnika

 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
 • Uzdrowiskowe miasto Lądek Zdrój.
 • Góra Igliczna i cudowne sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej.
 • Bystrzyca Kłodzka – polska Toskania, zabytkowe miasto, średniowieczne mury obronne, podziemne labirynty…
 • Czarna Góra – wieża widokowa i centrum turystyczne w Siennej.

Ciekawostki

 • „Szwajcarka” jest jedynym całkowicie drewnianym schroniskiem w Sudetach.
 • Drewniany budynek „Szwajcarki” w niezmienionej postaci stoi od roku 1823 do obecnych czasów.
 • Pierwszym gospodarzem obiektu jako schroniska turystycznego był Tadeusz Steć – przewodnik i znawca Sudetów.
 • „Szwajcarka” – to nazwa nadana domkowi przez Hohenzollerna na cześć żony, pochodzącej ze Szwajcarii.
 • W schronisku istnieje możliwość zorganizowania w tzw. „Imprezy zamkniętej”, np. urodzin, imienin, spotkania integracyjnego lub towarzyskiego. Szwajcarka znajduje się w miejscu ustronnym, dlatego dłuższe zabawy nie przeszkadzają żadnym sąsiednim obiektom.
Poprzedni artykułInfolinia dla konsumentów
Następny artykułCo nowego? Faceci od kuchni